Ekologické vrecká z prateľného papiera od Elišky Jedinákovej - byvanie.in

Hľadáte niečo, čo by oživilo váš domov? Túžite po niečom praktickom a zároveň ekologickom? Ak patríte k tým, čo sa snažia šetriť našu prírodu a zároveň si chcú zútulniť svoj domov, ste na správnom mieste. Povieme si totiž niečo o ekologickom materiáli nazývanom aj ako prateľný papier a o Slovenke, ktorá z neho šije ekologické vrecká vhodné do každej domácnosti.

Ekologický materiál v podobe prateľného papiera

V dnešnej dobe je čoraz väčší dopyt po ekologických materiáloch, ktoré by toľko nezaťažovali matku prírodu a zároveň by spĺňali svoj účel. Jedným z nich je aj prateľný papier, nazývaný aj washable paper, ktorý svojím vzhľadom pripomína pravú kožu.

Hlavnou zložkou tohto materiálu je celulóza, ktorá sa vyrába z odpadového dreva s kontrolovanou ťažbou. Okrem toho tento prateľný papier obsahuje aj syntetický latex, vodu a rôzne vegánske farbivá.

Materiál budúcnosti

Jedinečnosť prateľného papiera tkvie, ako sme už spomenuli, v jeho zložení. Neobsahuje totiž pentachlórfenol, PVC alebo BPA, nie je zdraviu škodlivý a nezaťažuje životné prostredie

Vďaka tomu, že neobsahuje škodlivé látky, je šetrný k životnému prostrediu a vyrába sa z odpadového dreva, mnohí ekológovia ho považujú za materiál budúcnosti. Pripájajú sa k nim dokonca aj dizajnéri, nakoľko je prateľný papier z hladkého materiálu, ktorý je nielen príjemný na dotyk, ale takisto odolný voči vode.

Na Slovensku tento ekologický materiál ešte nie je veľmi rozšírený, no viete ho u nás už nájsť. O jeho osvetu sa stará Eliška Jedináková, mladá Slovenka, ktorá z neho vyrába rôzne krásne vecičky.

Príbeh Elišky Jedinákovej

Eliška Jedináková si tento materiál vybrala práve pre jeho jedinečnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Ako sama vraví, „Už dávno som mala v mysli množstvo výrobkov, ktoré som chcela vyrábať, ale stále mi chýbal materiál, ktorý by bol niečím iný a výnimočný. Nakoniec som natrafila na prateľný papier a ten si ma okamžite získal. Pracujú s nim dizajnéri v Poľsku, Česku, Taliansku aj v Nemecku. Dá sa ručne prať, tvarovať a má mnohostranné využitie v domácnosti.“

Z tohto materiálu navrhuje a následne aj vyrába, presnejšie šije, rôzne originálne eko tašky, obaly na notebooky, obaly pre záhradkárov, podložky pod poháre či vrecká do domácnosti, ktoré využije celá rodina.

Produkty do domácnosti

Na svojom webe Handmade Eliška ponúka slovenské výrobky, ktoré využijete nielen v domácnosti, ale aj mimo nej. Poďme sa ale pozrieť na konkrétne výrobky, ktoré skrášlia váš príbytok a zároveň splnia aj svoju funkčnú vlastnosť.

Vrecká rôznych farieb

Ak túžite po originálnom slovenskom výrobku, odporúčame vám vyskúšať tieto ekologické vrecká z prateľného papiera. Nájdete ich v rôznych veľkostiach, pričom všetky sa dajú zrolovať a prispôsobiť želanému rozmeru.

Asi najviac sa tieto ekologické vrecká využívajú v kúpeľni, kde si môžete schovať napríklad drobnú kozmetiku. Využiť ich viete ale aj v kuchyni, pričom v nich vynikne napríklad káva, čaje, prípadne aj varešky. Pokojne ich môžete využiť aj namiesto črepníkov a pestovať si v nich svoje bylinky.

Starostlivosť o výrobky z prateľného papiera

Bojíte sa, že vám tento materiál nebude vyhovovať, prípadne vám dlho nevydrží? Opak je pravdou. Nesie so sebou totiž ešte ďalšie výhody:

  • nezráža sa
  • nerozťahuje sa
  • nedeformuje sa
  • je vodeodolný

Jediné, čo by ste mohli považovať za nedostatok je, že sa časom, vplyvom používania alebo umývania, mierne pokrčí. Nie je to však nič, čo by mu ubralo na kvalite.

A ako sa o výrobky z prateľného papiera teda starať, aby vydržali čo najdlhšie?

  • Umývajú sa ručne, a to pomocou vody s mydlom, prípadne s jemným čistiacim prostriedkom.
  • Po umytí ich je treba nechať voľne vysušiť. Neodporúča sa sušiť ich v sušičke.
  • Ak ich používate ako kvetináč, používajte ich so spodnou miskou. Pri väčšom množstve vody by totiž mohli začať pretekať.
  • Efektu pokrčenia sa dá zabrániť jeho žehlením cez látku, a to na nízkej teplote.

Čo poviete? Využijete tento certifikovaný ekologický výrobok aj vo vašej domácnosti? 🙂

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :