Útulné a ekologické minidomčeky - Byvaniein.sk

Dostali ste sa k riešeniu vlastného bývania? Mnoho ľudí si zvolí prenájom alebo kúpu bytu, niektorí si trúfnu na vlastný rodinný dom. Dnes je však na trhu ešte jedna možnosť, ktorá naberá na popularite a výhodnosti. Sú ňou minidomčeky, ktoré sú priestrannosťou „tak akurát“, ponúkajú možnosti ekologickej domácnosti a pri ich výstavbe jednoznačne ušetríte. Navyše vám ich dokážu nadizajnovať naši šikovní slovenskí architekti.

Minidomčeky ako alternatíva ku garsónke

Medzi (najmä mladými) Slovákmi sú garsónky veľmi obľúbené. Klasická garsónka ponúka plochu približne 50 m² s jednou univerzálnou miestnosťou, malou, no plnohodnotnou, kuchynkou a kúpeľňou, a väčšinou nedisponujú vstupnou chodbou. Minidomčeky sa vybavením a ponúkaným priestorom na bývanie veľmi nelíšia. Najväčším rozdielom je však to, že minidomček môžete mať postavený na pozemku, ktorý bývaniu dodáva nie len priestor, ale aj možnosti pre väčšiu realizáciu ako v garsónke. Na postavenie minidomu nepotrebujete ani veľký pozemok, či závratnú sumu na účte. Vybavený malý domček môžete mať už za desať tisíc eur, čo je suma prijateľná aj pre mladých ľudí a páry, ktoré si plánujú samostatné bývanie. Pokiaľ nevlastníte alebo nededíte pozemok, s kúpou plochy na stavbu sa cena samozrejme vyšplhá vyššie.

Nápad zo Škandinávie

Prvé minidomčeky sa objavili v Škandinávskych mestečkách. Ide o tzv. „tiny houses“ alebo „tiny homes“, ktoré sú nesmierne zaujímavé, a v škandinávskych krajinách sú často stavané na krásnych miestach v oblasti fjordov a hôr. Väčšinou ide o drevené stavby podobajúce sa na chalúpky. Sú energicky plne sebestačné, čím sa radia do ekologického bývania, a domácnosť tak môže byť šetrná k prírode. V škandinávskych krajinách ide o tradičné bývanie, ktoré je prispôsobené podmienkam a klíme. Celosvetovo známe hnutie Tiny House však pochádza z USA, a postupne sa rozšírilo do celej Európy, vrátane Slovenska.

Hnutie Tiny House pomáha a plní sny

Hnutie, ktoré vzniklo v USA bolo nápomocné najmä v období prírodných katastrof, kedy bolo potrebné vrátiť bývanie veľkému množstvu ľudí. Požiadavky boli jednoznačné – šetrenie priestoru a energií, rýchla, jednoduchá a finančne nenáročná výstavba a pohodlie domova. Dnes sú minidomčeky roztrúsené po celom svete, a veľkej obľube sa tešia aj v Európe. Prvý minidomček na Slovensku vyskúšali Barbora Drblíková a Tibor Bogdan, ktorí po precestovaní Európy založili občianske združenie Domov s tebou, ktoré pomáha mladým párom s prvým spoločným bývaním. Práve Tiny house bol ich prvým projektom, ktorý si hradili čisto z vlastných súkromných financií.

Výhody bývania v minidomčeku

Na stavbu minidomčeku nie je potrebné stavebné povolenie. Môžete si vybrať medzi klasickým domčekom, ktorý umiestnite pevne na jedno miesto na pozemku, alebo domčekom na kolesách, ktorý môžete v prípade potreby premiestniť. Pri druhom variante, teda domčeku na kolesách, dokonca nepotrebujete ani pozemok, pretože domček je možné položiť kdekoľvek.

Vzhľadom na to, že prenosné domčeky je možné premiestňovať, sú plne energeticky sebestačné. Nepotrebujú prípojku na vodu, elektriku, ani kanalizáciu. Nejde však o maringotku alebo karavan. Na rozdiel od klasických „domov na kolesách“, aké poznáme z kempov a záhradiek, majú minidomčeky plnohodnotné steny postavené tradičnými konštrukčnými technológiami drevodomu.

V porovnaní s karavanom je domček vyšší, no stále sa zmestí do rozmerov kamiónového nákladu a nejde o nadrozmerný náklad, čo je veľká výhoda oproti bežnému mobilnému domu, ktorý nie je možné len tak premiestniť bez zložitejších logistických úkonov.

Minidomček však nie je určený pre dovolenkové premiestňovanie sa. Presun na inú lokalitu je možný iba nízkou rýchlosťou, a väčšinou ide o presun podmienený kúpou pozemku alebo nájdením vhodnejšieho miesta pre bývanie. Ide o naozaj autentické bývanie, ktoré je stavané vždy na mieru, a je bežné, že majitelia si postavia aspoň nejakú časť svojpomocne. Samozrejme, existujú aj firmy, ktoré vám domček navrhnú a postavia na kľúč. Ak sa však rozhodnete, že si domček postavíte sami, v nasledujúcich riadkoch vám prezradíme tie najlepšie tiky a triky ako na to.

Čo zahŕňa príprava

Predtým, než začnete s výstavbou minidomu, je potrebné vytvoriť si vizualizáciu. Vizualizáciu si môžete vytvoriť sami, ale väčšinou sú v tejto fáze najviac nápomocní architekti alebo firmy, ktoré vám poradia, ukážu alternatívy a navrhnú najlepšie možné riešenia presne pre vás, no zároveň vám nechajú voľnú ruku, najmä čo sa týka funkcií a dizajnu. Práve funkcie domu sú špecifikom, ktoré najviac ovplyvní výsledný vzhľad, veľkosť a mieru sebestačnosti.

Najprv by ste sa mali rozhodnúť do akého prostredia chcete svoj minidomček zaradiť. Môžete si vybrať modernejšie prevedenie, ktoré sa hodí do obytnej zóny v obci alebo v meste, alebo stavíte na prírodnú klasiku v podobe dreva a váš domček sa bude podobať skôr na minichatku.

Od typu a veľkosti domčeka závisí aj príves, ktorý možno budete musieť zháňať aj mimo hraníc Slovenska, no vhodné kusy nájdete aj na našom trhu. Ak sa rozhodnete, že základným materiálom vášho domčeka bude drevo, na rade je výber množstva a typu dreva.

Materiál určený na stavbu by nemal byť príliš ťažký, aby nebolo následné premiestňovanie domčeka náročné a nákladné. No stále treba myslieť najmä na kvalitu a odolnosť materiálu, ktorý ochráni vaše bývanie pred poškodením. Nasleduje výber okien a dverí. Pokiaľ chcete ušetriť, môžete skúsiť pohľadať použité okná a dvere z druhej ruky, ktoré zapasujete do svojej stavby.

Výstavba minidomu

Keď máme pripravený materiál, príves a všetky potrebné komponenty, ktoré chcete na domček použiť, môžete pristúpiť k samotnej výstavbe. Na začiatku je vytvorenie drevenej konštrukcie. Pokiaľ sa rozhodnete postaviť si domček svojpomocne, prispôsobte konštrukciu priamo na príves. Podľa rozmerov prívesu si narežte jednotlivé dosky, z ktorých zložíte steny a spojíte ich dokopy priamo na prívese. Akonáhle bude konštrukcia pevne pripevnená na prívese, uvidíte aké rozmery bude mať váš domček, a akú plochu na bývanie budete mať k dispozícii.

Keď konštrukcia stojí, je potrebné ju zavetriť a celú stavbu uzavrieť a spevniť strechou. Na zavetrenie môžete použiť drevené zavetrenie a oceľové pásy, ktorý umiestnite do kríža a upevníte na viacerých miestach. Použiť ich môžete aj na konštrukciu strechy. Po dokončení strechy je potrebné vykonať záťažové testy, aby ste zistili či je domček dostatočne pevný, ale zároveň pružný, aby vydržal prepravu.

Izolácia a fasáda

Pri drevených minidomčekoch je potrebná kvalitná hydroizolácia. Vo fáze výstavby môžete domček prikrývať plachtou alebo celtou, no pre pohodlné bývanie je potrebná izolácia, ktorá domček ochráni nie len pred vodou, ale zabezpečí aj udržanie tepla. Dôležité je zaizolovať strechu, na čo môžete použiť asfaltové pásy alebo klasickú plastovú, plechovú, či gumenú strešnú krytinu. Fasáda pri drevených minidomčekoch je väčšinou riešená pomocou drevovláknitej dosky, ktorá tepelne izoluje, je paropriepustná a umožňuje chytenie paropriepustnej fólie určená na správne „dýchanie“ domu.

Súčasne s fasádou je potrebné vyriešiť aj tepelnú izoláciu. Tu sa opäť môžete vrátiť v čase a použiť ovčiu vlnu, ktorú používali aj naši predkovia pri stavbe drevených a hlinených domov. Ovčia vlna je ľahká, dokáže izolovať aj keď nie je suchá, reguluje vlhkosť v interiéry, nestráca tvar a mala by čistiť vzduch. Navyše ide o prírodne obnoviteľnú surovinu. Na vlnu príde už len drevený obklad z kvalitného dreva, ktoré sa odporúča ošetriť vhodným olejom alebo lakom.

Realizácia v interiéri

Konštrukcia a exteriér stavby vám dá istotne zabrať, a možno nepôjde o tak kreatívnu prácu. Kreativite a fantázii však môžete popustiť uzdu práve pri členení a zariaďovaní interiéru. Interiér minidomčekov sa často podobá na garsónku, prípadne je možné z neho vytvoriť „mezonetový“ typ bývania, podobajúci sa na tradičnú malú chatku. To znamená univerzálna miestnosť s kuchynkou, gaučom a kúpeľňou v dolnej časti, a hore podkrovná posteľ tvorená drevenými doskami a veľkým matracom.

Pre kvalitnú izoláciu je potrebné umiestniť ovčiu vlnu (alebo iný izolačný materiál) aj zvnútra stavby. Vlnu následne prikryjete preglejkou, čo dodá interiéru útulný vzhľad, potlačí pach vlny a celý domček prevonia drevom. Do domčeku môžete umiestniť malú piecku, z ktorej je potrené urobiť komínový vývod. Olejovanie preglejky, lakovanie podlahy, natieranie deliacich stien a zariaďovanie kuchynky či ostatných miestností si môžete nechať až na finálne miesto, na ktorom bude domček umiestnený. Takáto vlastnoručná stavba vás môže celkovo vyjsť na 10-tisíc eur.

Slovenskí architekti

Minidomčeky začínajú byť obľúbenou alternatívou aj na Slovensku, čo núka stále nové nápady šikovným slovenským architektom a dizajnérom.

Tomáš Némethy

Tomáš Némethy sa už dlhé roky venuje výrobkom z dreva, čo ho postupne priviedlo k stavbe detských domčekov, záhradných chatiek až po obytné minidomčeky. Jeho cieľom je vyrobiť plnohodnotný, cenovo dostupný, kompaktný a prevádzkovo lacný domček na kolesách. Domčeky stavia od roku 2015, väčšinu postavil pre seba, avšak vždy sa niekomu zapáčili tak, že ich napokon predal a staval ďalej. Stavba minidomčeku na kolesách mu trvá približne 3 mesiace, po 8-hodinovej práci počas pracovných dní alebo cez víkendy. Vyrába ich z materiálov dostupných na Slovensku a stavba nie je zbytočne komplikovaná, čo zaručuje prijateľnú cenovú hodnotu.

Rudolf Hudák – miniBývanie  

Rudolf Hudák sa vo svojom projekte miniDOMY riadi heslom „tak akurát“. Pôvodne študentský projekt funguje od roku 2013 a jeho realizáciu podporila aj nadácia TatraBanky. Rudolf sa snaží vytvárať bývanie na 80 – 90 m² , a podľa jeho slov rozhodujú pri výbere bývania len dva faktory – financie alebo manželka. Projekt miniDOMY stavia najmä na názore, že je výhodnejšie postaviť si malý dom, a financie využiť na technológie. Prvou stavbou bola minichata v rozmeroch 5×5 m² , ktorá je stále jedným z najúspešnejších projektov. Rudolf vám pomôže aj pri rekonštrukcii starých vidieckych domov, ktoré dokáže prerobiť na efektívne a ekologické minidomy.

Slovenské Ecocapsule

Startup Ecocapsule patril v roku 2017 medzi prvé tri priečky top slovenských startupov. Firma totiž ponúkla produkt svetovej kvality, ktorý spája minimalizmus, moderný dizajn a ekológiu do kompaktného bývania.

Ecocapsule sa vymykajú trendu ekologických minidomčekov už a prvý pohľad. Nejde totiž o hranatý domček z dreva. Ich mini bývanie má zaoblené tvary, ktorými pripomína kapsulu alebo vajce, s rozmermi 4,45 m x 2,25 m x 2,55 m.

Tieto minikapsule ponúkajú tie najmodernejšie technológie. Strechu pokrýva solárny panel s výkonom 600 wattov, a v prípade zlého počasia je možné vyrobiť si elektrickú energiu pomocou 750 wattovej veternej turbíny. Energia sa navyše ukladá do veľkokapacitnej batérie, a dažďová voda je zachytávaná do záchytných nádob. Voda môže byť následne prefiltrovaná cez vodné filtre. V Ecocapsule nájdete aj podlahové kúrenie, LED osvetlenie a elektrické zásuvky v plnom výkone 230 V.

Pohodlie zabezpečuje skladacia posteľ, malá kuchyňa s jedálenským kútikom, sprcha a splachovacia toaleta. Výrobcovia nezabudli ani na bezdrôtové pripojenie na internet, ktoré je zabudovanou súčasťou sci-fi domu.

Ak sa rozhodnete pre bývanie v minidomčeku, určite využite možnosť vlastného návrhu svojho útulného bývania. Či sa vám páči klasika, alebo radšej siahnete po modernej luxusnej verzii plnej moderných technológií, minidomček sa prispôsobí vašim požiadavkám a umožní vám bývať v pohodlnom a ekologickom prostredí.

zdroj titulná fotka: Pixabay.com/Pexels

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :