Starostlivosť o drevo - aby vydržalo čo najdlhšie - Byvaniein.sk

Drevo môžeme bezpochyby označiť ako jeden z najstarších stavebných materiálov vôbec. Už naši predkovia totižto vedeli, že má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Navyše, túto jeho nezameniteľnú vlastnosť podčiarkuje prirodzene krásny vzhľad a úžasná vôňa

Vplyvom počasia a rôznych organizmov sa však môže pomerne rýchlo opotrebovať a znehodnotiť. Ako by teda mala vyzerať správna starostlivosť o drevo, aby si čo najdlhšie udržalo svoju jedinečnú podobu?

Starostlivosť o drevo

V prvom rade je potrebné vedieť, že existuje množstvo prípravkov, ktoré majú starostlivosť o drevo v hlavnom popise práce. Odlišujú sa od seba svojimi vlastnosťami a tým, na aký druh dreva sú najvhodnejšie. Samozrejme, svoju úlohu v tomto prípade zohráva aj skutočnosť, či sa drevo nachádza v exteriéri, alebo interiéri. Každopádne, vo všeobecnosti platí, že na správnu starostlivosť o drevo by sa mala používať impregnácia a povrchové nátery. Kým ale prejdeme k týmto prípravkom, mali by sme poznať, proti komu a čomu vlastne bojujú.

Nepriatelia dreva

–        zmeny počasia

–        vlhkosť

–        UV žiarenie

–        škodcovia

Práve tieto elementy majú na svedomí jeho poškodzovanie. Dôsledkom ich pôsobenia totižto dochádza k neskoršiemu hnitiu, schnutiu, usádzaniu plesne či povrchovému znehodnocovaniu dreva. Týmto nepríjemnostiam sa však dá jednoducho predchádzať.

Impregnácia

Pod impregnáciou rozumieme redší náter, ktorý má za úlohu chrániť drevo proti biologickým škodcom. Používa sa najmä v exteriéroch a vlhkých interiérových miestnostiach, akými sú napríklad kúpeľne.

Upozornenie: Proces impregnácie by mal prebiehať vonku alebo v dobre vetraných priestoroch a vrstva impregnačného náteru by mala byť dostatočne hrubá, aby sa čo najlepšie vpila do dreva.

Impregnáciou síce ochránite drevo pred vplyvom nežiaducich biologických škodcov, no nezaručíte mu ochranu pred UV žiarením a ďalšími vplyvmi počasia. Proti nim úspešne bojujú rôzne povrchové nátery.

Povrchové nátery

Správnou voľbou na ochranu dreva proti nepriaznivým vplyvom počasia a mechanickým zásahom sú povrchové nátery. Medzi ne patria napríklad lazúry, oleje alebo rôzne krycie farby. Každý z týchto špeciálnych prípravkov má svoje prednosti.

Lazúry sú polopriesvitné alebo transparentné nátery, ktoré chránia drevo nielen pred spomínanými vplyvmi, ale aj pred mastnotou. Ľahko sa nanášajú a drevo jemne zafarbujú. V globále platí pravidlo, že čím sú lazúry tmavšie, tým sú odolnejšie. Netreba opomenúť ani skutočnosť, že sa najčastejšie používajú na ochranu mäkkého dreva.

Oleje neposkytujú až takú veľkú ochranu pred UV žiarením. Práve z toho dôvodu sú vhodnejšie do interiérov na zvýraznenie prírodného charakteru dreva okien a dverí. Ich aplikácia sa odporúča na tvrdšie druhy dreva.

Krycie farby sa od lazúr odlišujú tým, že nie sú paropriepustné a zafarbujú celý povrch dreva, čím sa stráca jeho prirodzená štruktúra. Táto skutočnosť môže byť osožná pri ošetrovaní staršieho alebo povrchovo poškodeného dreva. Navyše, krycie farby ponúkajú skutočne veľa možností, keďže na trhu nájdete širokú škálu ich odtieňov.

Ako si správne vybrať?

S výberom správnej impregnácie a povrchového náteru na starostlivosť o drevo vám určite ochotne poradia v každej špecializovanej predajni. Vám stačí len vedieť, na aký druh dreva potrebujete ochranný prípravok a kde sa bude drevo, resp. drevený výrobok, nachádzať. Každopádne, nebojte sa položiť otázku. Kto sa totižto nepýta, nedostane ani odpoveď.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :