Prenájom bytu: Všetko, čo potrebujete vedieť - Byvaniein.sk

Chceli by ste investovať financie do niečoho rozumného, no neviete do čoho? V tom prípade ste tu správne. Skvelým riešením je totiž prenájom bytu, ktorý vám vytvorí mesačný pasívny príjem.

Ak vlastníte byt, ktorý ste zdedili a už teraz viete, že ho nebudete využívať, nemusíte ho hneď predať. Aj napriek tomu, že ceny dnešných bytov sú skutočne vysoké, mali by ste popremýšľať nad tým, že ho jednoducho dáte do prenájmu. Výhodou je najmä to, že v konečnom dôsledku vám zarobí oveľa viac peňazí, ako keby ste ho ihneď predali.

Administratívne povinnosti

Pravdepodobne vám je jasné, že prenajímať byt nie je len tak. Budete musieť splniť niekoľko administratívnych záležitostí, ktorých sa však rozhodne nemusíte báť. V prvom rade by ste sa mali zaregistrovať na daňovom úrade, a to najneskôr jeden mesiac potom, ako ste dali byt do prenájmu.

Žiadosť o registráciu – Je potrebné ju predložiť na daňovom úrade v mieste vášho trvalého bydliska. Vzor žiadosti môžete nájsť aj na tomto odkaze. Po vyplnení a uplynutí 30. dní dostanete osvedčenie o registrácii a taktiež získate vlastné daňové identifikačné číslo.

Je potrebná živnosť?

V prípade, že si chcete zarábať príjmami z nehnuteľností, živnosť rozhodne potrebovať nebudete. Postačí, ak ste fyzická osoba a tým pádom nepodnikateľský subjekt. Vašou povinnosťou v takejto situácii nie je platiť odvody ani sociálnu poisťovňu. Nezabúdajte však na spomínanú registráciu na daňovom. V opačnom prípade by vám mohla hroziť pokuta až do nepríjemných 20 tisíc eur.

Inventár nájomnej zmluvy

Pri dohodne so svojím nájomcom by ste si mali prejsť celú nájomnú zmluvu. Je to veľmi dôležité, keďže ide o zahrnutie všetkých výdavkov, ktoré má nájomca povinnosť uhradiť. Do výdavkov môžete zahrnúť napríklad aj príslušenstvo, ktoré prenajímate spolu s bytom. Ide najmä o chladničku, televízor alebo práčku.

Ak chcete, aby neboli výdavky za energie až príliš vysoké, môžete vyskúšať podlahové kúrenie, ktoré dokáže ušetriť množstvo financií. To, v akom stave prenecháte byt na prenájom je len na vás, no odporúčame vám, aby ste si dali záležať. Práve od vzhľadu prenajímaného bytu sa totiž odvíja aj celková výška nájmu.

Čo musí obsahovať nájomná zmluva? Vo všeobecnosti platí, že nájomná zmluva by mala obsahovať predmet nájmu, rozsah jeho používania, výšku nájomného, výšku výdavkov, ktoré musia byť v zmluve spomenuté, a tiež označenie jednotlivých zmluvných strán.

Kedy podať daňové priznanie?

Je vôbec potrebné zaoberať sa daňovým priznaním? Nuž, všetko záleží od výšky nájmu. Ak je nájom vyšší ako 500 €, vašou povinnosťou je podať daňové priznanie. To sa vykonáva raz za rok, pričom je potrebné dodržať lehotu podania.

Čo všetko môžete zahrnúť do výdavkov?

  • teplo a kúrenie
  • elektrinu a plyn
  • pitnú a úžitkovú vodu
  • odvoz smetí
  • internet
  • upratovanie spoločných priestorov
  • čistenie žúmp
  • použitie výťahu a osvetlenie

Čo ak máte živnosť?

V prípade, že ste podnikateľ alebo si chcete v blízkej dobe založiť živnosť, musíte počítať s tým, že budete platiť odvody. Avšak má to aj svoje výhody, ako napríklad to, že budete mať vyšší nárok na uplatnenie si svojich výdavkov. To sa týka nezdaniteľnej časti daňovníka, poprípade paušálnych výdavkov.

Premyslite si obdobie prenájmu

Ak chcete dať svoj byt do prenájmu, dobre si premyslite, na ako dlho. Ak len počas leta, poprípade na pár mesiacov, mal by o tom nájomca vedieť. Celkovú dobu prenájmu by ste mali uviesť aj v nájomnej zmluve. Okrem iného, ak sa rozhodne nájomca z vášho bytu odísť, mal by vám to dať vedieť najmenej 1 – 3 mesiace pred odchodom. Všetko však záleží od vašej vzájomnej dohody.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :