Prečo je dôležitá akustická izolácia v byte a čo má spĺňať? - Byvaniein.sk

Pre komfort bývania je dôležitých viacero vecí a určitý „zvukový komfort“ patrí medzi ne. Rôzne nežiaduce hluky totiž môžu rapídne znížiť kvalitu vášho bývania. A obzvlášť „rizikové“ sú z tohto pohľadu byty.

V bytovom dome vás susedia doslova obklopujú

Samozrejme, s nežiaducim hlukom môžete mať problém aj ak bývate v dome. Mať susedov so psom, ktorý šteká aj „na vzduch“ a to celú noc alebo sa budiť každé ráno na štartovanie susedovho auta, ktoré kvôli deravému výfukovému potrubiu prehluší všetko na okolo, to tiež nie je nič príjemné.

V byte však máte susedov doslova za stenou a ešte k tomu nad sebou aj pod sebou. Samozrejme, nie všetci robia nadmerný hluk. Povedať dokonca môžeme, že väčšina ľudí bývajúcich v bytoch nemá takéto problémy (a ak, tak len výnimočne). Ak však „vychytáte“ susedov, ktorí robia hluk denne, je to hotová katastrofa. A predsa nikdy neviete, kto sa vedľa vás nasťahuje. Preto je stávkou na istotu kvalitná akustická izolácia.

Nie je to len o účinnosti

Aké vlastnosti by mala mať dobrá akustická izolácia? Určite vám v prvom rade napadne, že by mala vynikať v tom, na čo je určená, čiže v izolovaní rôznych zvukov. To je samozrejme pravda, ale pri riešení akustického izolovania domácnosti nejde len o „surový výkon“.

Možno sa vám to nebude zdať, ale pri akustickej izolácii je rovnako dôležitá aj jej hrúbka. Presnejšie to, aby bola čo najnižšia. Prečo? Bolo by to totiž jednoduché „nacápať“ na steny síce účinné, ale hrubočizné materiály. Takýmto spôsobom by ste sa však obrali o priestor na bývanie, keďže by ste tým miestnosti zmenšili. A nie zanedbateľne.

Hľadanie vhodnej konštrukcie na zvukovú izoláciu je tak o hľadaní kompromisu medzi účinnosťou takejto konštrukcie a zároveň jej hrúbkou. Ideálna akustická izolácia je teda taká, ktorá vás dokáže zbaviť nežiaduceho hluku pri zachovaní rozumnej hrúbky.

Zdroj obrázka: Autor: fizkes / Stock.adobe.com

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :