Kedy je správny čas na výmenu špongie a ako predĺžiť jej životnosť? - Byvaniein.sk

Ak venujete pozornosť hygiene vo vašej domácnosti, určite viete, že jedným z miest, kde sa baktériám a hubám najviac darí, sú špongie na riad. Kedy je čas nahradiť použité špongie novými? Je bezpečné počkať, kým začnú cítiť alebo sa rozpadať?

Vo všeobecnosti by sme ich mali každé dva až štyri týždne nahradiť novými. Samozrejme, závisí to od toho, ako často ich používate a ako dobre sa o ne staráte.

Ak si nie ste istí, či je potrebné špongiu vymeniť za novú, alebo či je bezpečné ju používať ešte niekoľko dní, je určite lepšie kúpiť si novú. Hygiena v kuchyni a kúpeľni by mala byť na prvom mieste, preto zbytočne neriskujte šírenie potenciálne nebezpečných mikroorganizmov (najmä ak máte domáce zvieratá a/alebo malé deti alebo problémy s imunitou a alergiami).

Často stačí len letmý pohľad, aby ste zistili, či potrebujete vymeniť špongiu alebo čistič kúpeľne za nový. Špina, škvrny na umývanie riadu alebo čistenie hovorí veľa. Vymeňte ho aj vtedy, ak zanecháva škvrny aj po dôkladnom opláchnutí.

Ak huba vyzerá dobre, ale vydáva kyslý, nepríjemný zápach, je to jasné znamenie, že patrí do koša. Rovnako ako u všetkých textílií, ktoré zostávajú dlho vlhké, aj na špongiách sa môže tvoriť pleseň. Huba však vonia, je potrebné ju urýchlene nahradiť novou.

Nie je nezvyčajné, že horšia huba sa začne rozkladať skôr, ako vykazuje ďalšie známky opotrebenia. Štiepanie alebo trhanie huby znižuje jej účinnosť, preto ju pred zničením vymeňte.

Nepamätáte si, kedy ste naposledy menili špongiu?

Ak áno, neváhajte ani chvíľu a zaobstarajte si celé balenie špongií vopred, aby ste ich mohli podľa potreby vymeniť. Ak varíte denne a často drhnete hrnce a panvice, je zrejmé, že budete musieť meniť špongie častejšie, ako keby ste varili raz týždenne.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: tasteofhome.com, Titulný obrázok: Freepik.com/Racool_Studio

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :