Správne vetranie v čase energetickej krízy: Mám sklopiť okná? - Byvaniein.sk

 

Najneskôr od začiatku pandémie koronavírusu sa pravidelné vetranie ukázalo, aké dôležité je pravidelné vetranie pre zdravie. Správne vetranie šetrí energiu a tým aj peniaze.

Otvorené alebo zatvorené: „Ventilátory“ plytvajú energiou a podporujú rast plesní

Ak je v interiéri príliš málo kyslíka, môže to viesť k nepríjemným podmienkam – preto je nevyhnutné každodenné vetranie. Na druhej strane, sušenie odevov, kúpanie alebo varenie môže spôsobiť hromadenie vlhkosti, čo podporuje rast plesní v interiéri. Vetranie je preto dôležité pre zdravie z dlhodobého aj krátkodobého hľadiska. Najlepšou metódou je prerušované vetranie.

Intenzívny prievan na niekoľko minút

Napríklad nemecké spolkové ministerstvo životného prostredia odporúča v zime vetranie päť až desať minút. Spotrebiteľské poradenské centrum však predpokladá, že v chladnom období bude stačiť tri až päť minút intenzívneho vetrania. Aby ste to dosiahli, musíte otvoriť okná dokorán – najlepšie dve protiľahlé okná, aby ste vytvorili prievan. Spotrebitelia by mali počas vetrania úplne vypnúť kúrenie. Naklonenie okna (otvorenie takzvaného ventilátora) je však najneefektívnejšou metódou. Výsledkom je malá výmena vzduchu – v súvislosti s tým sa uvoľňuje veľké množstvo tepla, čo zvyšuje náklady na vykurovanie.

Ako zabrániť rastu plesní v interiéri

Po sprchovaní, varení alebo kúpaní by spotrebitelia mali v ideálnom prípade okamžite nahradiť vlhký vzduch vetraním, aby sa zabránilo vzniku plesní – svoju úlohu však zohráva aj teplota. V interiéri by teplo malo byť najmenej 17 stupňov a podľa spolkového ministerstva životného prostredia postačuje 15 stupňov aj na chodbách. V domoch s nekvalitným stavebným materiálom môže byť potrebná vyššia základná teplota, aby sa účinne zabránilo rastu plesní. V každom prípade by mali byť dvere do miestností, ktoré sa toľko nepoužívajú, zatvorené, ak je to možné.

Vlhkosť musí vyjsť

Spotrebiteľské poradenské centrum odporúča nemeckým občanom, aby používali vlhkomer, ktorý sa zvyčajne dá lacno kúpiť v obchodoch pre domácich majstrov. Takéto zariadenie meria vnútornú vlhkosť. Verband Fenster und Fassade odporúča, aby spotrebitelia vetrali prerušovane pri relatívnej vlhkosti 70%, kým sa nedosiahne koncentrácia iba 40%. Poradenské centrum pre spotrebiteľov uvádza, že v závislosti od vonkajšej teploty a konštrukcie budovy sa vlhkosť môže meniť, čo prekračuje riziko vzniku plesní. Ak však vlhkomer ukazuje 50% po dlhšiu dobu, orgán na ochranu spotrebiteľa odporúča aj vetranie.

Autor: Petra T., zdroj: Merkur.de, Titulný obrázok: Pixabay.com/christels

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :