Spálňa snov - vytvorte si spálňu podľa vašich predstáv - Byvaniein.sk

Spálňa snov – vytvorte si spálňu podľa vašich predstáv

/
/

Túžite vo svojom živote po zmene? Možno je to práve spálňa, ktorej ste sa rozhodli dodať novú iskru. Ak nad jej rekonštrukciou rozmýšľate už dlhšie, máme pre vás skvelé správy.

Pohodlne sa usaďte, pretože si spolu prejdeme veci, na ktoré by ste pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii spálne určite mali myslieť. Predstavíme vám rôzne farebné variácie a zaujímavé dizajnérske kúsky. Inšpirujte sa našimi 5 modernými dizajnami spální a vytvorte si tak svoj vytúžený spálňový priestor aj vy.

Spálňa v harmónii

Zariaďovanie spálne sa od zariaďovania ostatných miestností líši hneď v niekoľkých veciach. Na rozdiel od kuchyne alebo obývačky, kde sa združuje celá rodina a návštevy, je spálňa najosobnejšiou miestnosťou v dome. Slúži na relax a dobitie energie, a preto by ste si mali dekorovanie jej interiéru dôkladne premyslieť. Vaša spálňa by totiž mala byť v dokonalej harmónii s vaším osobným vkusom.

Ako si vytvoriť spálňu snov?

Každý z nás by chcel zaspávať v krásnom prostredí a prebúdzať sa ako v rozprávke. Ako však vytvoriť dokonalú spálňu presne pre vás? Pomôžu vám odpovede na týchto 5 otázok:

 • Kto bude v spálni spať? Každý človek má totiž svoje osobné charakteristiky.
 • Plánujete zrekonštruovať spálňu od základov, alebo ju iba trochu oživiť?
 • Akú atmosféru v spálni chcete vytvoriť? Siahnete po jemných farbách či vás láka skôr extravagancia?
 • Aký máte rozpočet? Plánujete rekonštrukciu svojpomocne alebo sa obrátite na dizajnéra? Dizajnér vám môže naprojektovať spálňu podľa najnovších trendov.
 • Ostane spálňa aj po renovácii naďalej funkčná?

Akú spálňu máte?

Samozrejme, všetky rozhodnutia, ktoré pred rekonštrukciou urobíte, by mali vychádzať taktiež zo samotného priestoru spálne. Dôležité je brať do úvahy tieto faktory:

 • veľkosť spálne
 • poloha spálne v byte
 • orientácia k svetovým stranám
 • množstvo slnečného svitu

Pokiaľ má vaša spálňa dostatok slnečného svitu, môžete zvoliť teplú i studenú paletu farieb. Ak nie je vaša spálňa dostatočne presvetlená, zvoľte radšej teplejšie farebné tóny a svetlé materiály.

Posteľ ako hlavný element

Najdôležitejším elementom v spálni je, prirodzene, samotná posteľ. Vedeli ste, že spánkom strávime až tretinu svojho života? Posteľ by preto mala byť komfortná a zároveň štýlová.

TIP: Nechajte sa uniesť povlečením, vankúšmi či baldachýnom. Sú presne tými detailmi, ktoré vytvárajú vo vašej spálni tú správnu atmosféru.

Steny spálne ako tvorca atmosféry

So stenami sa môžete doslova vyhrať. Hodvábne alebo látkové tapety, 3D panely, farebné tóny od výmyslu sveta. Nechýba vám odvaha? Použite nápadité dekoratívne prvky alebo veľké rodinné fotografie. Jedným z populárnych súčasných trendov v spálňach zariadených v loft štýle je napríklad aj tehlová stena.

Správne miešanie farieb

Interiéroví dizajnéri odporúčajú v spálňach kombináciu maximálne 3 rôznych farebných odtieňov. V posledných rokoch sú obľúbené biele alebo béžové odtiene, pretože vytvárajú dojem čistoty a harmónie. Okrem toho, že tieto odtiene miestnosť presvetlia a opticky zväčšia, ľahko ich zladíte s ďalšími doplnkami.

Osvetlenie

Pokiaľ potrebujete spálňu opticky zväčšiť, siahnite po bodovom osvetlení, alebo podlahových lampách. Pri výbere osvetlenia musíte vziať do úvahy aj to, či spálňa slúži zároveň ako pracovňa.

Pracovný kútik priamo v spálni

Menšie domácnosti si môžu v spálni vytvoriť pracovný kútik. Je to dokonale využitý priestor, nakoľko v kuchyni sa varí a v obývačke sa obvykle združujú ďalší členovia domácnosti, aby si odpočinuli po náročnom dni.

Pokiaľ patríte k milovníkom kníh, môžete umiestniť zopár otvorených regálov priamo do spálne nad čelo postele.

Vykročte do nového dňa tou správnou nohou

Začnite svoj každodenný krok na tej správnej podlahe. Najvhodnejšie materiály na podlahu v spálni sú:

 • drevo
 • podlahové dosky
 • laminát

Aby sa vaše nohy cítili príjemne, môžete zvoliť aj koberec.

5 typov spální snov

V ďalšej časti nášho článku vám predstavíme inšpiratívne typy spální. Možno medzi nimi nájdete práve tú vašu spálňu snov.

Minimalizmus

V poslednom období je veľmi populárny minimalistický štýl spální. Klasický minimalizmus hovorí o jednoduchosti a funkcionalite. Dizajnéri odporúčajú zbaviť sa nepotrebných vecí a obklopovať sa iba tými funkčnými.

Minimalistický štýl je charakteristický rovnými čiarami, neutrálnymi farbami a priestrannosťou. V spálni sa nachádza minimum objektov a rušivých elementov, dominuje priestor.

Prírodná spálňa

Prírodné spálne vyzdvihujú spojenie človeka s prírodou. Používajú prírodné materiály, kamenné sošky, bledé, béžové a pieskové tóny, pričom im dominuje dostatok slnečného svitu.

Na dotvorenie prírodnej atmosféry použite orieškový alebo dubový nábytok či ručne tkané koberce. Posteľ s obrovským dreveným záhlavím bude dokonalou bodkou.

Japonci vedia najlepšie, ako nadizajnovať spálne v dokonalej harmónii s prírodou. Pozrite si, ako ako vyzerá japonské bývanie.

Extravagantný dizajn

V posledných dvoch rokoch sú veľmi populárne aj odvážne odtiene spální, napríklad sýto fialové farby. Fialová na rôznych elementoch vytvára dokonalý balans medzi nekonečnom a avantgardou.

Farebná spálňa

Možno nie každý muž by s týmto návrhom súhlasil, avšak obľúbenou farebnou variáciou do spální sú aj lososové či ružové farebné tóny. V kombinácii s bielou a sivými doplnkami pôsobí tento typ spálne luxusne.

Industriálny štýl

V moderných časoch recyklácie sa ľudia radi vracajú k tzv. industriálnemu štýlu spální. Kovové prvky, veľké okná a sivé steny budia vzhľad akoby starej továrne. No napriek prvotnému dojmu je takýto štýl spálne veľmi populárny a trendy.

Ktorá spálňa je pre vás teda najvhodnejšia?

Či už holdujete najnovším trendom, alebo vám na dizajne veľmi nezáleží, nebojte sa zariadiť si svoju spálňu podľa svojho vlastného uváženia. Tí najlepší interiéroví dizajnéri sa totiž zhodujú v tom, že ten najvhodnejší interiér má odrážať presne to, akým v skutočnosti ste.
Aký typ spálne vo vašom domove preferujete vy? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch alebo na našej e-mailovej adrese redakcia@byvanie.in.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :