Interiérový štýl japandi - poznáte tento trend? - byvanie.in

Poznáte interiérový trend japandi?

/
/

Tak, ako si s vaším partnerom neviete predstaviť život jeden bez druhého, existuje takáto výnimočná symbióza aj medzi interiérovými dizajnmi. Jeden z najväčších trendov posledných rokov, japandi, totiž vznikol spojením moderného rustikálneho škandinávskeho štýlu a tradičného a elegantného japonského štýlu.

Napriek tomu, že Škandinávia a Japonsko sú od seba vzdialené približne 8000 km, majú toho veľa spoločného. Oba regióny si vážia minimalizmus, funkcionalitu a milujú prírodné materiály a remeslá. Spoločne tak tvoria jeden z najhorúcejších minimalistických interiérových dizajnov. Ako takéto jedinečné spojenie vlastne funguje? A ako si v tomto štýle zariadiť svoj vysnívaný domov?

Harmonické spojenie scandi štýlu a wabi-sabi

Interiérový štýl japandi vznikol spojením škandinávskeho štýlu a japonského wabi-sabi. Moderný a presvetlený škandinávsky dizajn harmonicky ladí s tradičným japonským hlbším vnímaním krásy a schopnosťou obdivovať a oceniť krásu všade navôkol, wabi-sabi.

Sú to práve ich rozdiely, ktoré robia toto jedinečné spojenie také dokonalé. Škandinávske motívy sa efektívne prepájajú s japonskými uhladenými líniami. Tam, kde môže scandi štýl vyznievať príliš neutrálne, ho japonský štýl dopĺňa svojimi farebnými interiérovými doplnkami a dodáva mu tak teplo domova.

Japandi zobral to najlepšie z oboch štýlov – minimalizmus, jednoduchosť a rovné línie – a spojil ich v dokonalý interiérový trend. Ako si zariadite svoj interiér v tomto výnimočnom štýle?

Minimalizmus

Japonská architektúra uprednostňuje minimalizmus. Ten učí človeka sústrediť sa na podstatu svojho bytia a odľahčuje myseľ od zbytočností a neporiadku, ktoré spôsobuje preplnený a chaotický priestor. Škandinávci si zase potrebujú kompenzovať nedostatok slnečného svitu, tak si vytvorili jednoduchý a funkčný presvetlený interiér. Japandi preto pracuje s funkčným a prevzdušneným priestorom. Má pôsobiť skromne, nie však banálne a nudne.

Prírodné materiály

Japandi z veľkej časti využíva drevené prvky a drevený nábytok. Škandinávske nábytky bývajú zväčša z bledého jednoliateho dreva. Tie japonské sú elegantne zaoblené a zdobené rôznymi ornamentami. Japandi drevený nábytok je oproti tomu zostrojený s jednoduchými líniami, no môže byť aj jemne zaoblený. Skrine môžu mať asymetrické tvary, avšak nikdy nebývajú príliš vysoké.


TIP: Drevo sa používa aj ako obklad stien. Povrch drevených stien je jednoliaty a čistý, čím interiér pôsobí teplým dojmom. Pokiaľ obľubujete drevené interiéry, môžete drevo pri japandi štýle použiť aj na podlahu.

Kontrast dvoch štýlov

Škandinávsky interiér využíva kvôli presvetleniu prevažne neutrálne a vo všeobecnosti bledé farby. Japonský štýl dáva prednosť sýtejším a výraznejším farbám, napríklad čiernej a červenej. Dokonale zladený Japandi štýl preto prináša žiadaný kontrast. Bledý škandinávsky nábytok rád kombinuje s tmavými interiérovými odtieňmi.

TIP: V pridávaní kontrastu buďte kreatívni a nenechajte sa ničím limitovať. Môžete kombinovať bledý drevený stolík s čiernymi stoličkami, alebo môžete na tmavosivo dokonca natrieť celú jednu stenu. Váš interiér bude tak vizuálne veľmi zaujímavý a vzrušujúci.

Spojenie s prírodou

Pokiaľ chcete svoj interiér rozžiariť a oživiť, pridajte doň niekoľko izbových rastlín. Japandi však vždy kladie kvalitu nad kvantitu, a preto by ste ich do každej miestnosti mali umiestniť iba zopár. Príliš veľa rastlín pôsobí chaoticky, čo sa vylučuje s minimalistickým štýlom.

TIP: Skúste váš byt oživiť napríklad bambusom. Je jednoduchý, elegantný a nevyžaduje si prílišnú starostlivosť.

Funkčnosť unikátneho štýlu japandi

Japandi oceňuje najmä funkčnosť a účel celého interiéru. Preto čokoľvek, čo do takéhoto interiéru umiestnite, musí byť hlavne praktické. Estetickosť sa tu spája s funkčnosťou. Čo však japandi privíta s otvorenou náručou, sú dizajnérske kúsky nábytku alebo praktických kuchynských doplnkov, ktoré majú zároveň aj dekoratívnu funkciu.

Bytové doplnky a dekorácie

Bytové doplnky a dekorácie nehrajú ani v škandinávskom, ani v japonskom štýle veľkú rolu, nakoľko sa všetky miestnosti oboch štýlov vyznačujú vysokou funkcionalitou a minimalizmom. Z toho nám môže byť jasné, že nimi nebude oplývať ani japandi.

Dekoratívnymi prvkami interiéru v japandi štýle bývajú najmä textílie, ako napríklad prikrývky či vankúše z prírodných materiálov. Ľanové vankúše v kombinácii s tmavými prikrývkami tvoria dokonalý kontrast k neutrálnemu a bledému nábytku.

TIP: Chcete si zariadiť domácnosť v japandi štýle? Vyvarujte sa prílišnej hojnosti, lesku a načačkaným dekoráciám. Do interiéru môžete pridať napríklad ručne vyrábané japonské tapety urushi, textúrované papierové lampy či látku upravenú technikou shibori.

Pohodlie domova

Škandinávci milujú pohodlie, mäkké huňaté deky a jemné vankúše, ktoré celému interiéru dodajú tú správnu atmosféru a teplo domova. Japonci sa, naopak, sústredia najmä na prospešné predmety v domácnosti. Japandi prepája oba štýly, a tak zababušený v mäkkučkej prikrývke môžete obdivovať hlinenú vázu či umenie origami na kuchynskom stole.

Japandi, horúci trend posledných rokov

Ste aj vy fanúšikom tohto novodobého, funkčného a minimalistického štýlu? Rozhodli ste sa tak zariadiť svoju domácnosť? Nenechávajte si tento skvost iba pre seba a podeľte sa s nami o fotky vášho estetického interiéru v komentároch pod článkom, alebo na našej emailovej adrese redakcia@byvanie.in.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :