Palety - na čo všetko sa dá využiť paletový nábytok? - bývanie.in

Palety majú v súčasnosti status populárneho stavebného či dekoračného materiálu. Nie je totižto žiadnym tajomstvom, že šikovné ruky domácich majstrov alebo menších podnikateľov ich dokážu pretvoriť na úžasné a cenovo dostupné skvosty, medzi ktoré patrí napríklad paletový nábytok. Ten však nie je ani zďaleka jediným možným výsledkom, ktorý môže vyplynúť z práce s paletami. Na čo všetko sa ešte dajú využiť?

Palety a ich široké využitie

Hlavné využitie nachádzajú palety pri preprave materiálu či tovaru rôzneho druhu. Niektoré z nich, predovšetkým tie v stavebnom priemysle, si majitelia firiem zvyčajne zálohujú, dôsledkom čoho sú zákazníci „nútení“ k ich vráteniu. Na druhej strane, medzi mnohými prevádzkami sa palety zásluhou prepravných spoločností obmieňajú jedna radosť. Avšak, hneď ako prekročia skladové kapacity daných priestorov, skočia po nich ľudia so šikovnými rukami, ktorí im doslova a do písmena vdýchnu nový život.

Či už ide o súkromných domácich majstrov, ktorí sa „hrajú“ s paletami pre radosť, alebo o menších podnikateľov, ktorí na paletách profitujú, vo výsledku môže ísť skutočne o prekrásne kúsky. Ako sme už naznačili vyššie, paletový nábytok nie je ani zďaleka jediným možným využitím populárnych paliet. Palety sa dajú využiť aj ako stavebný, záhradný či dekoračný materiál.

Mimochodom, biela farba vyzerá na paletovom nábytku, resp. sedení, naozaj výborne.

Paletový nábytok

Aj napriek širokému využitiu paliet zostáva paletový nábytok pravdepodobne tým najpopulárnejším spôsobom, ako vdýchnuť paletám nový život. Ľudia si paletovým sedením s obľubou zariaďujú a skrášľujú predovšetkým terasy

Stoličky, lavice a stolíky z paliet však môžete nájsť aj vo vonkajších priestoroch rôznych reštauračných zariadení. V prípade pohodlných sedákov a chrbtových opierok ide o viac než plnohodnotné sedenie. Svedčí o tom tiež skutočnosť, že paletové sedenie sa začalo využívať aj v osobitne zariadených obývačkách. Dokonca, v niektorých domácnostiach by ste našli napríklad aj postele z paliet.

Vedeli ste, že milovníci paletového zariadenia si robia z paliet aj celé terasy – od podlahy, cez sedenie, až po zábradlie?

Aj takto môže vyzerať paletové sedenie v interiéri. Navyše, keď na jeho realizáciu použijete kolieska, získate jednoducho presúvateľný paletový nábytok.
Pohodlné sedáky a podušky urobia z paletových lavíc plnohodnotné sedenie.
Keďže sme spomínali aj postele z paliet, pridávame tiež takéto jednoduché a sympatické riešenie.

Palety v záhrade

Z vyššie zmienených terás sa posunieme o krok ďalej, konkrétne do záhrad. Práve záhrady sú totižto ďalším miestom, kde našli palety svoje uplatnenie. Výborný spôsob, ako využiť palety v záhrade, predstavujú vertikálne záhrady. V podstate úplne stačí, keď zasypete paletu popri stene či svahu hlinou a zasadíte si do nej, čo len chcete. Po tomto mieste priam volajú ťahavé kvety či rôzne bylinky.

Palety vám môžu poslúžiť aj ako jednoduchá a lacná pochôdzna plocha – napríklad medzi kvetinovými záhonmi.

Nemožno však opomenúť ani jeden zo záhradkárskych hitov uplynulého obdobia, ktorým sú jednoznačne vyvýšené záhony. Svoju popularitu si získali predovšetkým ponúkanými výhodami. Za zmienku stojí napríklad šetrenie chrbtice, keďže k vyvýšeným záhonom sa nemusíte zohýbať, alebo skutočnosť, že úroda, resp. kvety vo vyvýšených záhonoch, sú chránené pred takzvanými požieračmi korienkov. 

Kam tým ale smerujeme v súvislosti s paletami? Práve vyvýšené záhony si začali záhradkári realizovať aj z tradičných drevených paliet. Mimochodom, takéto vyvýšené záhony môžu automaticky ponúkať aj priestor pre vertikálne záhrady – konkrétne z vonkajších strán vyvýšených záhonov.

Dekorácie z paliet

Nedá nám nespomenúť ani dekorácie z paliet. Keď sa spoja šikovné ruky s kreatívnym duchom, z paliet môžu vzniknúť skutočne pozoruhodné dekoratívne predmety, ktoré sú vhodné najmä na svadby či oslavy.

Náš tip: Vyberte si fotografie, ktoré by ste chceli ukázať vašim hosťom na svadbe či na oslave. Použite ľanový špagát, na ktorý ich pomocou drevených štipcov pripevníte. Paletu dozdobte „vianočnými svetielkami“ a rôznymi živými halúzkami. Dokonalá paletová dekorácia je na svete.

Ani takýto dekoračný stolík nie je na zahodenie, však?

A omnoho viac…

Zopár nápadov sme vám síce v predošlých riadkoch nadhodili, no sme presvedčení, že možností, ako využiť palety či paletový nábytok, je omnoho viac. Máte s využitím paliet nejaké osobné skúsenosti? Podeľte sa o ne s nami prostredníctvom komentárov.

Čo dodať na záver? Asi len toľko, že fantázii sa medze nekladú.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :