Na cestách: Skalný hrad Predjama a jaskynné kráľovstvo. História a romantika v blízkosti Ľubľany - Byvaniein.sk

Dve svetoznáme atrakcie v Slovinsku, ktoré musíte navštíviť. Jaskynný park Postojna sa nachádza len 49 kilometrov od slovinského hlavného mesta Ľubľana a je ľahko dostupný akýmkoľvek dopravným prostriedkom.

Prvou časťou vašej návštevy môže byť prehliadka nádherného podzemného kráľovstva jaskyne Postojna s nádhernými sálami, nespočetnými jaskynnými útvarmi a tajomnými zvieratami, po ktorej bude nasledovať návšteva hradu Predjama, vzdialeného len niekoľko kilometrov. Tento stredoveký zázrak, posadený uprostred týčiaceho sa útesu, obstál v skúške času viac ako osem storočí. Skalný hrad Predjama

Len pár kilometrov od slovinskej jaskyne Postojna ponúka krasový svet nezabudnuteľný zážitok v rozprávkovom svete rytierov. Nedobytný stredoveký zázrak stojí uprostred 123 metrov vysokého útesu už viac ako 800 rokov.

Za najväčším jaskynným hradom na svete je sieť tajných tunelov, odkiaľ sa rytier Erazem z Predjamy vydal na svoje lúpežné výpravy. Jaskyňa pod hradom Predjama je domovom kolónie netopierov.

Najväčší jaskynný hrad na svete

Prírodné prvky hladko prepletené s umelými, výsledok ľudskej práce a tvorivosti prírody, vytvorili perlu stredovekej vynaliezavosti. Najväčší jaskynný hrad na svete, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov, rozpráva malebný príbeh o čase, keď pohodlie muselo ustúpiť bezpečiu a keď rinčanie zbraní často prehlušilo piesne trubadúrov. Je tak zvláštny a jedinečný, radí sa medzi desať najúžasnejších hradov na svete a je tak romantický, že si ho mnohé páry vyberajú pre svoje svadobné sľuby.

Legenda o Erazemovi z Predjamy

Romantická legenda o vzbúrenom rytierovi Erazemovi (Erasmus), ktorý viac ako rok odolával cisárskym vojskám pri obliehaní hradu, je neodmysliteľnou súčasťou príbehu hradu. Tajný tunel, dievčenská láska a náklonnosť a veľká sofistikovanosť – jednoducho všetko, čo je potrebné pre pôsobivý príbeh. Hoci bol Eraz statočný a takmer neporaziteľný rytier, hovorí sa, že zomrel pri používaní toalety po tom, čo zradil svojho sluhu.

Hovorí sa, že „rytier sa ukryl na hrade pred cisárom Fridrichom III., Ktorý vydal rozkaz ho vziať. Erasmus zabil jedného z cisárových príbuzných počas hádky a spôsobil nepokoje v oblasti organizovaním lúpežných výprav proti obchodným karavánam. Server Vyslapy.cz ďalej opísal, že „aj keď sa rytierovi úspešne podarilo ukryť a utiecť takmer celý rok, stále ho chytili. Stalo sa to v roku 1484, keď ho jeho vlastný sluha zradil za úplatok. A smrť rytiera bola veľmi ponižujúca záležitosť, pretože vojaci dostali ozvenu od svojho sluhu práve vtedy, keď si plnil svoju povinnosť na prednej toalete hradu. Vojaci neváhali a zastrelili ho katapultovými kameňmi. Taká smrť postihla lúpežného rytiera.“

Autor: Petra Bartoňová, zdroje: postojnska-jama.eu, vyslapy.cz. Ukážka foto: Shadowgate z Novary, TALIANSKO / CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :