Aké výhody prinášajú tepelné čerpadlá pre domácnosti? - Byvaniein.sk
Tepelné čerpadlo, zdroj fotka: Freepik

V zimnom období predstavujú náklady na energie značnú časť výdavkov z rodinného rozpočtu. Ak aj vy uvažujete nad tým, ako čo najefektívnejšie ušetriť na kúrení a ohrievaní vody, skvelou voľbou vie byť práve tepelné čerpadlo. To dokáže v porovnaní s klasickými spôsobmi elektrického či plynového vykurovania priniesť úsporu vo výške viac ako 50 %. Ako vlastne tepelné čerpadlá fungujú a aké reálne benefity od nich môžete očakávať?

Viacero druhov tepelných čerpadiel

Ako už napovedá jeho názov, tepelné čerpadlo funguje na princípe prečerpávania tepla. V jednoduchosti, odoberá energiu z vonkajšieho prostredia a prenáša ju do interiéru vášho bývania. Existuje však viacero spôsobov, odkiaľ a ako môže byť tepelná energia získavaná.

Vonkajšie tepelné čerpadlo, zdroj fotka: Freepik

Čerpadlo vzduch-vzduch

Najjednoduchší typ tepelného čerpadla funguje tak, že odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a prenáša ho do interiéru. Ide napríklad o klimatizáciu, ktorá dokáže v zime kúriť. Teplý vzduch sa dá využiť prakticky len na priame vykurovanie.

Čerpadlo vzduch-voda

Tento druh tepelného čerpadla neodovzdáva teplo vzduchu v interiéri, ale vode. Vďaka tomu ponúka viac možností využitia. Napríklad, viete ním ohrievať tekutinu teplovodného kúrenia. Zároveň však dokážete ohrievať aj vodu, ktorá sa využíva na sprchovanie či umývanie rúk.

Čerpadlo voda-voda

V tomto prípade čerpadlo neodoberá teplo z vonkajšieho vzduchu, ale z vody – či už spodnej, ktorá sa prirodzene nachádza v zemi, alebo geotermálnej. Nevýhodou tohto riešenia je komplikovanejšia inštalácia, ktorá vyžaduje výkopové práce a viac stavebných úprav. Pripraviť sa preto treba na vyššiu vstupnú investíciu. Naopak, benefitom môže byť vyššia účinnosť počas veľmi chladných zimných dní.

Čerpadlo zem-voda

Tepelná energia sa prirodzene nachádza aj v pôde. Tento typ tepelného čerpadla taktiež vyžaduje väčšie výkopové práce pri inštalácii, keďže potrubia sa musia naťahať na väčšiu plochu pod povrchom zeme. Podobne ako v prípade čerpadla voda-voda je však výhodou väčšia účinnosť počas tuhej zimy.

Aká je účinnosť tepelného čerpadla?

Účinnosť tepelného čerpadla spravidla nie je konštantná, ale závisí od toho, koľko tepelnej energie je dostupnej v exteriérovom zdroji. Teplo sa prirodzene nachádza aj vo vode, vzduchu či pôde, ktorá má menej ako 0 stupňov Celzia. Tepelné čerpadlo tak dokáže ohrievať domácnosť aj v prípade, že vonku je napríklad -10 stupňov Celzia. Avšak, jeho účinnosť bude o niečo nižšia, ako keby mal vonkajší zdroj teplotu 5 stupňov Celzia.

Až 5 kW tepla z 1 kW elektrickej energie

Tepelné čerpadlá sa považujú za jeden z najúčinnejších spôsobov vykurovania. Napríklad, klasické elektrické radiátory vedia z 1 kW elektrickej energie vyrobiť 1 kW tepla. Plynový kotol premení 1 kW energie uschovanej v plyne na 0,9 kW tepla. A tepelné čerpadlo? To z 1 kW elektrickej energie vykúzli v priemere 2 – 5 kW tepla! Z tohto porovnania je jasné, že tepelné čerpadlo dokáže významným spôsobom znížiť náklady na energie.

Vedeli ste, že: Ak používate tepelné čerpadlo, máte nárok na zníženú sadzbu za elektrinu? Vďaka tomu viete ešte viac stlačiť náklady na energie. O konkrétnych možnostiach sa informujte u svojho distribútora.

Výber najvhodnejšieho tepelného čerpadla pre vás

To, ktorý typ tepelného čerpadla bude najvhodnejším riešením do vášho domu, závisí od mnohých faktorov. Je potrebné odborne zvážiť, či má pôda na vašom pozemku vhodné vlastnosti pre inštaláciu riešenia zem-voda. Kartami môže zamiešať aj prítomnosť geotermálneho prameňa. Vo všeobecnosti ale platí, že cenovo najdostupnejším riešením sú čerpadlá vzduch-vzduch a vzduch-voda. Tie sú zároveň aj najobľúbenejšie.

V každom prípade, aby ste dokázali tepelné čerpadlo využívať na maximum, pred kúpou sa poraďte s odborníkmi. Tí vám na základe vašich požiadaviek a lokality nehnuteľnosti navrhnú optimálne riešenie s čo najvyššou účinnosťou.

Nezabúdajte: Ak chcete čo najviac ušetriť na energiách, pred inštaláciou tepelného čerpadla sa uistite, že vo vašom dome nedochádza k zbytočným tepelným stratám. Či už cez netesnú strechu, fasádu alebo staré okná. Skvelým riešením je kombinácia tepelného čerpadla s podlahovým kúrením, vďaka ktorému sa teplo efektívne dostane do všetkých častí miestností.

Údržba tepelného čerpadla a návratnosť investície 

Veľkou výhodou tepelných čerpadiel je ich bezúdržbová prevádzka. Celý systém je po technickej stránke pomerne jednoduchý, takže dokáže niekoľko rokov slúžiť bez toho, aby vyžadoval špeciálne prehliadky alebo servis. Nemusíte sa zaoberať zháňaním žiadnych vstupných surovín, rúbaním dreva a podobne.

Vďaka vysokej efektivite sú tepelné čerpadlá považované za jeden z najekologickejších spôsobov vykurovania. Pokiaľ chcete šetrnosť k životnému prostrediu posunúť na vyšší level, môžete svoje tepelné čerpadlo napájať napríklad elektrinou z fotovoltaických panelov. Čo sa týka návratnosti investície, tá závisí od viacerých faktorov. V priemere sa pohybuje na úrovni 4,5 – 8 rokov.

Možnosť získania dotácie

Návratnosť investície do tepelného čerpadla je možné urýchliť vďaka dotácii od štátu. Zapojiť sa môžete do projektu Zelená domácnostiam II, v rámci ktorého viete získať podporu na inštaláciu tepelných čerpadiel slúžiacich primárne na vykurovanie. Dotáciu dostanete na tepelné čerpadlá získavajúce energiu zo vzduchu, zeme alebo vody. Maximálny príspevok je vo výške až 3400 €. Viac informácií o podmienkach a výškach dotácií nájdete na webe Zelená domácnostiam.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :