Home office – zariaďte si váš pracovný kútik - Byvaniein.sk

Home office – zariaďte si váš pracovný kútik

/
/

Popularitu a rozmach moderných technológií možno označiť za jedny z najprirodzenejších príčin rapídneho nárastu sedavých zamestnaní počas uplynulých rokov. Nielen počítače, ale tiež rôzne systémy dokážu výraznou mierou prispieť k celkovému zjednodušeniu práce. 

Navyše, vo všeobecnosti ponúkajú aj nové výzvy, možnosti a výhody. Jednou z nich je napríklad home office, teda práca z domu. Viete, ako si čo najefektívnejšie zariadiť váš pracovný kútik?

Pravdou je, že množstvo sedavých zamestnaní sa dá v súčasnosti vykonávať z pohodlia domova. Na home office sa však môžeme pozerať z viacerých pohľadov. Názory naň sa totižto dokážu rozchádzať v závislosti od toho, či sa nad ním zamýšľajú zamestnávatelia, alebo zamestnanci. Okrem toho, možnosť práce z domu bude inak vnímať slobodný či bezdetný človek, a inak zase rodič malých detí.

Je teda home office výhodou alebo nevýhodou? Mocným aspektom, ktorý môže prispieť k pozitívnemu pohľadu na prácu z domu, je správne zariadený pracovný kútik.

Home office – výhoda či nevýhoda?

Existujú zamestnania, pri ktorých sa home office priam pýta na pľac. U nás v redakcii by sme vám o tom veru vedeli čo to porozprávať. Pravdepodobne by s nami súhlasila aj veľká časť tých, ktorí sa pracovne pohybujú v online prostredí. 

Iný názor na home office však môžu mať (nedôverčiví) zamestnávatelia, ktorí chcú mať svojich zamestnancov pod neustálym drobnohľadom, čo je niekedy viac na škodu ako na úžitok. Na ich obranu ale musíme poznamenať, že možnosť práce z domu sa dá skutočne veľmi rýchlo a jednoducho zneužiť. Samozrejme, pokiaľ nepracujete sami na seba, ako napríklad živnostníci. Tí si totižto potrebujú najskôr odrobiť to, čo musia (chcú), a až potom „môžu“ prokrastinovať.

Názory na home office sa vo viacerých prípadoch rozchádzajú

Špecifickou kategóriou sú v súvislosti s touto problematikou deti. Práve naše ratolesti vedia byť často rušivým elementom, ktorý nám bráni v práci. Nemusí to byť však vyslovene kvôli hluku, ktorý dokážu nepretržite s hrejivou spokojnosťou produkovať. 

Vedomie, že máte za dverami vášho malého človiečika, ktorý by sa s vami rád hral, môže byť totižto taktiež ubíjajúce. Aj v takýchto prípadoch sa zvyknú niektorí rodičia prikláňať k riešeniam, akými sú napríklad spoločné coworkingové priestory. Tie sú vhodnou alternatívou aj pre tých, ktorí nedokážu nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, resp. nedokážu pracovať z domu.

Pravdepodobne sa teda zhodneme na tom, že home office môže byť pre niekoho výhodou a pre iného zase naopak. Vo veľkej miere je to ovplyvňované najmä konkrétnym typom zamestnania, povahou človeka alebo aktuálnym rodinným stavom. Každopádne, prácu z domu vám môže spríjemniť a uľahčiť vhodne zariadený pracovný kútik.

Miesto (pracovný kútik), ktoré si spájate s pracovnou činnosťou, môže prispieť ku kvalite a efektivite vašej práce

Ako si zariadiť pracovný kútik na home office?

Prostredie, v ktorom pracujete, výrazne ovplyvňuje kvalitu a efektivitu vašej práce. O to viac, keď ide o domáce priestory. Takáto situácia si vyžaduje vyčleniť jasné miesto na prácu, teda akýsi pracovný kútik. Čo by mal ideálny pracovný kútik obsahovať?

Zbavte sa rušivých elementov a neporiadku

Na to, aby ste sa mohli sústrediť výlučne na prácu, sa musíte zbaviť neporiadku a všetkých rušivých elementov. Bez ohľadu na to, či pracujete v izbe, spálni, obývačke alebo kuchyni, by ste mali zamávať všetkým nepotrebným predmetom, ktoré sa nachádzajú v dosahu vašich rúk. V opačnom prípade vás môžu ľahko rozptyľovať a pripravovať tak o váš drahocenný čas.

Vpustite do vášho kútika prírodu

Výskum, ktorý sa zaoberal problematikou, prečo potrebujeme viac prírody v práci, dospel k záverom, že prirodzené svetlo prispieva k lepšej nálade a zmierňuje úzkosť. Zainteresované osoby vďaka tej istej štúdii zistili aj to, že prírodné prvky (napríklad zelené prvky a rastliny) môžu znižovať stres a zvyšovať psychickú pohodu a pozornosť.

Zamerajte sa len na nevyhnutné predmety

Vyššie sme spomínali, že by ste sa mali zbaviť neporiadku, rušivých elementov a nepotrebných predmetov. Na základe toho nám vyplýva, že by ste sa mali zamerať len na nevyhnutné predmety. Do vášho pracovného kútika na home office patrí len to, čo nevyhnutne potrebujete k práci. Samozrejme, svoje miesto si v ňom nájdu aj prírodné prvky a drobné talizmany.

Investujte do kvalitného sedenia

Jedným zo základných a dlhodobých predpokladov práce z domu je kvalitné sedenie. Správna stolička by sa mala vedieť prispôsobiť anatómii vášho tela, čo znamená, že by mala byť vybavená anatomicky tvarovaným operadlom s výškou aspoň po plecia. Home office môže byť spríjemnený aj vhodným materiálom stoličky, opierkami rúk či hlavy alebo možnosťou hojdania sa.

Siahnite po doplnkovom osvetlení

V niektorých prípadoch vám síce bude na prácu postačovať spojenie hlavného osvetlenia miestnosti s prirodzeným svetlom, no inokedy sa môže máliť aj táto kombinácia. Vtedy je potrebné siahnuť po doplnkovom osvetlení, ktoré by malo byť súčasťou každého pracovného kútika. Navyše, doplnkové svetlo dokáže predstavovať nielen užitočného pomocníka, ale aj zaujímavý estetický prvok.

Nezabudnite na talizman

Naším posledným tipom na zariadenie pracovného kútika na home office je nezabudnúť na talizman. Tým môže byť váš obľúbený predmet, fotografia blízkej osoby alebo hocičo, čo vám zlepší náladu a dodá energiu. Samozrejme, netreba to s takýmito drobnosťami preháňať. Avšak, každý to vnímame inak, a preto proti gustu žiaden dišputát.

Vnímajte home office ako príležitosť

Teraz, keď viete, ako si správne zariadiť pracovný kútik na home office, môžete naplno využívať jeho výhody. Skúste sa na prácu z domu pozerať ako na možnosť, vďaka ktorej nemusíte dochádzať do práce a zabíjať tak čas cestovaním. 

Skúste sa na home office pozerať ako na možnosť tráviť viac času so svojimi blízkymi. Vnímajte home office ako príležitosť a nie ako strašiaka, pri ktorom sa nedokážete sústrediť.

Rada na záver

Nebojte sa sem-tam premiestniť a zobrať si prácu so sebou na iné miesto. Ak zvyknete pracovať v izbe či spálni, presuňte sa občas do obývačky. Vyskúšať môžete aj prácu na posteli. Odborníci sa síce zhodujú na tom, že posteľ nám pripomína oddych a spánok, no z času na čas môže byť takáto práca príjemná a pohodlná (redakčné skúsenosti). Koniec koncov, presunom na iné miesto sa dá prispieť aj k tvorbe nových myšlienok, prípadne popracovať na lepšom sústredení.

Maličká rada na úplný záver 

Keď máte pocit, že vám ide vybuchnúť hlava alebo sa jednoducho nemôžete ďalej sústrediť, nevyčítajte si kratučké pauzy. Tie patria totižto medzi výhody, ktoré ponúka home office.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :