Drevo. Ako si ho však správne vybrať? - Byvaniein.sk
Ako vybrať správne drevo

Na svete rastie viac ako 100 000 rôznych druhov dreva. A toľko je možno ich vlastností. Neexistuje žiadne univerzálne drevo. Líšia sa tvrdosťou, farbou a ďalšími vlastnosťami. Okrem tvrdosti je pri výbere dreva dôležitým faktorom aj farba. Možno vás prekvapí, že drevo môže mať desiatky rôznych odtieňov – od bielej až po čiernu a zahŕňa všetko medzi tým. Hoci farba nemá vplyv na mechanické vlastnosti dreva, je kľúčová pri výbere olejov – tie by totiž nikdy nemali zmatniť alebo zatieniť prirodzený odtieň dreva, ale skôr ho zvýrazniť.

Farba sa navyše časom mení – ovplyvňuje ju najmä vzduch a ultrafialové slnečné žiarenie, ale vplyv majú aj ďalšie faktory, ako sú škodcovia a huby. To spôsobuje, že svetlé stromy sa stávajú sivými a tmavými, zatiaľ čo tmavé získavajú svetlejšiu, menej výraznú farbu. Abnormálna farba dreva je tiež znakom toho, že je lepšie sa mu vyhnúť.

Biela až žltkastá: smrek, jedľa, lipa, javor, jaseň

Biela s ružovkastým nádychom: breza, buk

Ružová až hnedofialová: hruška, smrekovec

Oranžová až červenohnedá: jelša, borovica

sivohnedá až hnedá: dub, orech

zelenohnedá: agát

Autor: Štefan Čambal, zdroj: Redakcia, Titulný obrázok: Freepik.com

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :