"Trezor poslednej inštancie" alebo globálne úložisko osiva hlboko pod trvalo zamrznutou zemou oslavuje 15 rokov. Pozrite sa dovnútra - Byvaniein.sk
Globálny trezor semien na Špicbergoch je bezpečné úložisko semien, ktoré bolo vybudované za polárnym kruhom na nórskom súostroví Špicbergy

Globálny trezor semien na Špicbergoch je bezpečné úložisko semien, ktoré bolo vybudované za polárnym kruhom na nórskom súostroví Špicbergy neďaleko administratívneho centra Longyearbyen. Zariadenie bolo zriadené na uchovávanie širokej škály semien rastlín z miest na celom svete v podzemnej jaskyni.

Bezpečné útočisko vďaka nórskej vláde

Slávnostné položenie základného kameňa sa uskutočnilo 19. júna 2006 za účasti premiérov Nórska, Švédska, Fínska, Dánska a Islandu. Globálny trezor semien na Špicbergoch bol oficiálne otvorený 26. februára 2008. Zariadenie má okrem iného slúžiť ako bezpečné útočisko pre semená v prípade veľkých regionálnych alebo globálnych kríz. Výstavbu zariadenia plne financovala nórska vláda a stála 45 miliónov nórskych korún.

Najlepšia lokalita

Úložisko sa nachádza v pieskovcovom masíve neďaleko letiska Longyearbyen v nadmorskej výške 130 metrov. Hlavnými výhodami tohto miesta sú: tektonická stabilita, a teda žiadne riziko zemetrasenia, nadmorská výška, ktorá zaručuje, že úložisko nebude zaplavené, ani keby sa všetok sneh na póloch roztopil, ľahká dostupnosť (fjord Adventfjorden vďaka Golfskému prúdu nikdy nezamŕza) a predovšetkým stabilná teplota podložia -3 °C. Semená sú chladené generátormi na uhlie (ktoré sa ťaží na ostrovoch). Aj keby generátory zlyhali, trvalo by niekoľko týždňov, kým by sa teplota zvýšila na pôvodných -3 °C.

Pätnáste narodeniny – nahliadnite do vnútra s českým vedcom

Česká biologička Marie Šabacká, ktorá sa venuje polárnemu výskumu, dnes na svojom účte na Twitteri oznámila, že „v týchto dňoch oslavuje takzvaný ‚trezor poslednej inštancie‘ alebo globálne úložisko semien nachádzajúce sa pod večným ľadom na arktickom Špicbergoch svoje 15. narodeniny“. Prelistujte si celé vlákno jej tweetu (t. j. kliknite na odkaz nižšie), vrátane pohľadu do unikátneho priestoru, kam sa drvivá väčšina ľudstva nikdy nedostane:

Viac ako milión vzoriek

K 11. júlu 2010 bolo k dispozícii 716 523 vzoriek semien 4 205 druhov. V roku 2017 sa v úložisku nachádzalo už 930 000 vzoriek semien z celého sveta. Vo februári 2018 počet vzoriek už presiahol jeden milión.

Autor: Petra Trejbalová, zdroj: en.wikipedia.org, twitter.com, Cierra Martin pre Crop Trust / CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :