Domček na strome - nové zážitkové ubytovanie v Zamagurí - Byvaniein.sk

Pamätáte si domy v korunách stromov z amerického seriálu Treehouse Masters? Takéto domčeky nenájdete iba v USA, ale už aj u nás, na Slovensku. Možno ste už počuli o stromodomoch na Liptove, v Trenčianskych Tepliciach, Modre či na Donovaloch. Najnovším prírastkom medzi stromodomami je domček na strome nachádzajúci sa v tichom prostredí Zamaguria.

O tom, ako prebiehala výstavba domu na strome v Zamagurí a na čo sa môžete tešiť, sme sa rozprávali s Martinom Dlhým zo Stolldrev, ktorý stojí za celým týmto projektom.

Začali už v roku 2019

„Myšlienka vytvoriť v tichej lokalite dom na strome a ponúkať tak zážitkové ubytovanie v tichu krásnej prírody Zamaguria, mi vŕtala v hlave už dlhšie. Po približne ročnej príprave sme v novembri 2019 začali spolu s manželkou Luckou s prvou etapou, a to jeho výstavbou.

Domček sme stavali svojpomocne, na základe podkladov od uznávaného projektanta v oblasti stromodomov, pána Šišku.“

Príjemné zážitky zo stavby

„Raz, keď som robil strechu, mal som obedňajšiu prestávku. Ako som tak obedoval vo výške 11 m, z borovice ku mne prišla veverička. Podelil som sa s ňou o jablko a ona potom chodila na návštevu ešte 3 ďalšie dni. Celkovo každá návšteva na stavbe, najmä mojej rodiny, bola príjemná, nakoľko pochvala a uznanie vždy dobre padnú.“

Obkolesení borovicami

Domček je osadený na pilieroch, s terasou vo výške 6 metrov, ktorou prechádzajú mohutné borovice. Väčšina drevených materiálov, ktoré pri stavbe stromodomu použili, bola zrecyklovaná zo starého dreva, ktoré získali z demontáži starých stodôl a striech.

„Všetok materiál sme vynášali ručne na miesto stavby, bolo toho rozhodne dosť.“

V objatí prírody

V domčeku nenájdete žiadne výdobytky modernej doby. 

„Je tam iba elektrické kúrenie, nakoľko chceme svojim klientom poskytovať pohodlie aj počas zimy.“ 

Na prízemí je barový stôl so štyrmi stoličkami, rozkladací gauč a samostatná miestnosť s toaletou a základnou hygienou. Na poschodí nájdete veľkú drevenú manželskú posteľ.

„Všetko je zariadené tak, aby naši hostia zrelaxovali, oddýchli si, a to či už vo vnútri, alebo na veľkej terase.“

Osvetlenie je zabezpečené solárnym osvetlením a lampášmi na batérie.

Čo prinesie druhá etapa?

„V ďalšej etape sa chystáme vedľa stromodomu postaviť saunu s kaďou na ochladenie, ktorú by sme chceli sprístupniť verejnosti. Súčasťou exteriéru bude aj ohnisko s posedením, ktoré máme v pláne dobudovať na jar.“

Príjemný relax v prírode doplnený o saunu, ktorá prehĺbi celkovú atmosféru, je zárukou jedinečného zážitku.

Výlety v okolí

Kto ešte nebol v Zamagurí, isto by to mal napraviť. Tento región na severe Spiša sa pýši nádhernou prírodou, pútavými historickými pamiatkami a originálnou ľudovou architektúrou. Už len samotné Pieniny ponúkajú Pieninský národný park s množstvom túr a cyklotrás. Veľmi obľúbeným je aj prielom Dunajca so splavom na pltiach či ľudová architektúra goralských dedín v Jezersku či Osturni. Z tak pestrej ponuky bude aj ťažké si vybrať.

Páči sa vám predstava zobudiť sa obkolesení prírodou v dome na strome? Veru, aj my by sme sa tam hneď vybrali. 🙂

TIP na článok: Prečítajte si aj článok o najkrajších budovách na svete so slovenským bonusom.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :