Návod, ako si vybrať tú správnu klimatizáciu - Byvaniein.sk

Kým v minulosti bola klimatizácia výsadou nákupných centier, hotelov, kancelárií a niektorých luxusných domov či bytov, v dnešnej dobe je už bežnou praxou aj v štandardných domácnostiach. Okrem toho, že dokáže výrazne spríjemniť horúce letné dni, naviac prináša aj viacero ďalších benefitov. Otázka však znie – aké parametre a funkcie si všímať pri jej výbere?

Klimatizácia a jej základné typy

V dnešnej dobe existuje viacero rôznych druhov klimatizácií, ktoré sa líšia svojou konštrukciou. V prípade obytných nehnuteľností sa najčastejšie využívajú splitové klimatizácie, ktoré pozostávajú z dvoch častí – exteriérovej a interiérovej. Tie navzájom spolupracujú a vymieňajú si vzduch prostredníctvom potrubia v stene. Stretnúť sa môžete aj s tzv. kazetovými klimatizáciami, avšak tie sa obvykle montujú do väčších objektov.

Praktický tip – klimatizáciu do domácnosti si vždy nechajte inštalovať profesionálmi. Neodborná montáž má často za následok zvýšenie tepelných strát a nesprávne fungovanie.

Uhladený dizajn, ktorý neruší

Vnútorná jednotka klimatizácie môže byť pri kompaktných modeloch umiestnená nenápadne pod parapetou, štandardne sa však inštaluje na bočnú stenu tesne pod strop. Čím je vyššie, tým lepšie dokáže vzduch cirkulovať v miestnosti a efektívne ju vychladiť. Kým v minulosti mali klimatizačné zariadenia veľké rozmery a v interiéri pôsobili ako „päsť na oko“, dnes je situácia odlišná. Vďaka moderným technológiám sa čoraz viac zmenšuje ich veľkosť pri zachovaní vysokého výkonu. Nijako tak nenarušia dizajn vašej domácnosti, práve naopak, dokážu do neho pekne zapadnúť. Vyberať si často viete aj z viacerých farieb.

Dbajte na správny chladiaci výkon

Jedným z najdôležitejších parametrov klimatizácie je chladiaci výkon. Ten musí byť prispôsobený podľa viacerých faktorov. Najdôležitejším je plocha miestnosti. Tú vypočítate jednoducho, ako súčin dĺžky a šírky. Platí všeobecné pravidlo, že na vychladenie 10 metrov štvorcových plochy je potrebný výkon 1 kW. Do úvahy však berte aj svetovú stranu, na ktorú izba orientovaná, veľkosť presklených plôch a počet ľudí, ktorí sa v miestnosti bežne zdržiavajú.

Zaujímavosť – teplotu v miestnosti dokážu ovplyvniť aj elektronické spotrebiče. Na túto skutočnosť je citlivá najmä kuchyňa, v ktorej sa obvykle nachádza viacero veľkých zariadení generujúcich teplo – chladnička, rúra či varná platnička.

Teda, obývačka s veľkými presklenými plochami, v ktorej sa bežne zdržiava viacero ľudí a je orientovaná na juh, bude vyžadovať väčší klimatizačný výkon ako rovnako veľká spálňa s malými oknami a severnou orientáciou. Zvážte tak všetky faktory ovplyvňujúce teplotu a podľa toho si vyberte model klimatizácie s optimálnymi parametrami.

Príliš nízky alebo vysoký výkon

Za klimatizáciu s nadmerne vysokým výkonom nielenže zaplatíte viac, okrem toho sa bude často vypínať a zapínať. Môže vás tak svojou činnosťou vyrušovať, plus, takéto fungovanie nie je optimálne z hľadiska životnosti. Naopak, zariadenie s poddimenzovaným výkonom nie je schopné efektívne vychladiť miestnosť a bude neustále bežať na plný výkon, čo sa negatívne odrazí na spotrebe elektrickej energie. Ak si správnym výkonom klimatizácie do vašich priestorov nie ste istí, radšej sa poraďte s odborníkmi.

Praktický tip – okrem výkonu si všímajte aj energetickú triedu. V prípade najmodernejších modelov vyšších tried je obvykle minimálne na úrovni A++. Čím lepšia energetická trieda, tým efektívnejšie dokáže klimatizácia pracovať. Ušetrí vám tak náklady za energie.

Hlučnosť klimatizácie

Moderné značkové klimatizácie sú dimenzované tak, aby mali čo najnižšiu hlučnosť. Táto vlastnosť je dôležitá najmä v noci, aby ste neboli rušení. Zariadenia najvyšších tried sú schopné dosiahnuť hlučnosť pod 20 dB, čo je približne úroveň šepotu. Naopak, lacné klimatizácie zo supermarketov majú často hlučné ventilátory, ktoré nielenže budú rušiť vás, ale dokonca aj vašich susedov. Investícia do kvality sa tak vypláca.

Moderné funkcie, ktoré sa oplatia

Pri kúpe klimatizácie si všímajte jej výbavu a funkcionalitu. Moderné zariadenia sú často vybavené nasledovnými praktickými prvkami, ktoré vám spríjemnia život.

Invertor

Prostredníctvom invertora dokáže klimatizácia ušetriť až 30 % elektrickej energie, teda aj niekoľko desiatok eur za sezónu. Jeho úlohou je automaticky regulovať výkon klimatizácie na základe teploty v miestnosti. Povedzme, že si klimatizáciu nastavíte na 22 stupňov Celzia. Spočiatku chladí intenzívnejšie, aby čo najrýchlejšie dosiahla požadovanú teplotu, no keď ju už dosiahne, invertor automaticky zníži jej výkon tak, aby mala čo najnižšiu spotrebu.

Pokročilé filtrovanie alergénov

Vyššie rady klimatizácií sú vybavené množstvom rôznych filtrov, ktoré si poradia nielen s malými prachovými čiastočkami, ale aj s výtrusmi plesní, peľom či dokonca baktériami. Vzduch prechádzajúci klimatizáciou je tak zbavený všetkých škodlivín, vďaka čomu je takmer sterilný. Vetranie prostredníctvom klimatizácie je tak neporovnateľne bezpečnejšie ako klasické otvorenie okna.

Úprava vlhkosti

Klimatizácie majú prirodzenú schopnosť eliminovať vlhkosť v interiéri a udržiavať ju v zdravých hodnotách, na úrovni 45 – 60 %. Tým prispievajú k zabráneniu vzniku plesní a šírenia alergénov. Niektoré drahšie modely však dokážu vzduch aj zvlhčovať, respektíve, automaticky udržiavať takú vlhkosť, akú si prednastavíte.

Moderné ovládanie

Mnohé klimatizácie je dnes možné ovládať na diaľku nielen prostredníctvom ovládača, ale aj smartfónu či tabletu. Z pohodlia gauča si tak viete ľahko nastaviť teplotu, prípadne spustiť určité funkcie. Nastaviť si obvykle dokážete aj rozličné časovače a módy, vďaka ktorým bude klimatizácia fungovať automaticky, bez vašich zásahov.

Tepelné čerpadlo

Vedeli ste, že niektoré klimatizácie môžete použiť aj na vykurovanie v zime? Modely vybavené tepelným čerpadlom dokážu prečerpávať teplo z vonkajšieho prostredia a vašu domácnosť vyhrejú podobne ako klasický radiátor.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :