Kedy sa fotovoltika oplatí pre rodinný dom? - Byvaniein.sk

Kedy sa fotovoltika oplatí pre rodinný dom?

/
/

Fotovoltické panely sú čoraz obľúbenejšou voľbou pre využitie energie v domácnostiach. Ich montáž na rodinný dom však predstavuje významnú investíciu, preto je dôležité starostlivo zvážiť, či sa ich nadobudnutie naozaj oplatí.

Fotovoltaika zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a stanete sa výrazne energeticky sebestačnejšími. Napriek tomu, že kúpna cena fotovoltaickej elektrárne je vyššia, domácnosti si vďaka väčšej informovanosti dokážu vypočítať návratnosť investície.

Priemerná cena celého systému za rodinný dom sa pohybuje okolo 17 000 až 19 000 €. Návratnosť fotovoltaickej elektrárne je v priemere medzi 2 a 7 rokmi a s výpočtom môže pomôcť online kalkulačka.

Fotovoltaika je najvýhodnejšia pre tých, ktorí bojujú s vysokou spotrebou elektrickej energie, najmä ak sa spotrebúvajú na vykurovanie alebo nabíjanie elektromóbia.

Keď ľudia premýšľajú o návratnosti investícií do fotovoltaických panelov, často porovnávajú vstupné náklady s cenou elektriny, ktorú očakávajú, že budú schopní ročne ušetriť.

Táto metóda výpočtu je však príliš zjednodušená a môže byť zavádzajúca, pretože návratnosť investícií závisí nielen od parametrov elektrárne, ale aj od životného štýlu rodiny. Každá rodina spotrebúva elektrinu inak, niektoré môžu spotrebovať až 70% vyrobenej energie, zatiaľ čo iné len 30%. Je tiež dôležité zvážiť, na čo sa elektrina použije napríklad na ohrev teplej vody, bazéna alebo na nabíjanie auta.

Pri výpočte návratnosti investícií do fotovoltiky je dôležité zohľadniť aj infláciu, odhad rastu cien elektriny a očakávané dodatočné investície.

Návratnosť investície môžu výrazne ovplyvniť detaily, napríklad orientácia strechy, ktorá je rozhodujúca pre účinnosť fotovoltaiky. Napriek tomu môže niekoľko modelových príkladov ukázať situácie, kedy sa investícia do fotovoltaiky oplatí. Pri výpočtoch sa predpokladá, že strecha je vždy orientovaná plus alebo mínus južným smerom, kde majú fotovoltické panely najvyššiu účinnosť.

zdroj: bydleni.cz, Titulný obrázok: Freepik.com

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :