Zateplenie domu krok po kroku - Byvaniein.sk
Zateplenie domu, zdroj obrazok Pixabay

Chcete počas zimy ušetriť na kúrení, v lete zabrániť prehrievaniu stien a vytvoriť si celkovo zdravšie bývanie? Zateplenie stien je skvelým riešením! Nezáleží na tom, či sa rozhodnete zatepliť svoj starý dom alebo novostavbu. Pokiaľ chcete, aby zateplenie 100% splnilo svoj účel, musí byť v prvom rade dodržaný správny pracovný postup. Ktoré kroky nevynechať a na čo si dávať pozor?

Základom je výber správneho zateplenia

Nie je zateplenie ako zateplenie. V dnešnej dobe je trh s izolačnými materiálmi veľmi široký a výber toho správneho pre vás je vždy individuálna záležitosť. Teda, na optimálny materiál sa nepýtajte vašich známych. Choďte priamo za odborníkom, ktorý vypracuje tzv. tepelno-technických výpočet.

V ňom sa zohľadní poloha a orientácia vašej nehnuteľnosti, kladie sa dôraz na poveternostné podmienky v danej oblasti a množstvo ďalších individuálnych parametrov. Na základe výpočtu budete presne vedieť, aký typ izolačného materiálu zvoliť a akú by mal mať hrúbku. Voľba nesprávneho typu zateplenia vám môže v budúcnosti robiť zbytočné vrásky na čele, tento krok sa preto neoplatí podceňovať.

Príprava stien na zateplenie

Keď máte vybratý izolačný materiál, prichádza rad na prípravu stien. Najväčší problém, s ktorým sa môžete stretnúť, je nadmerná vlhkosť. Ak by ste na príliš vlhké steny osadili polystyrén či iný izolant, začali by sa pod ním vytvárať plesne. Tie by prerástli do obrovských rozmerov, čo nie je práve najpríjemnejšia situácia.

Ak sú vaše steny vlhké, zistite, prečo. Dôvodom môže byť napríklad zatekajúca strecha alebo tečúce potrubie. Pokiaľ si s odhaľovaním príčiny neviete dať rady, poraďte sa s odborníkmi, ktorí vám pomôžu nájsť optimálne riešenie.

Demontáž príslušenstva domu

Pred inštaláciou zateplenia musia byť vonkajšie steny zbavené akýchkoľvek potenciálnych prekážok. Napríklad, parapiet, bleskozvodu, satelitného prijímača či odkvapových rúr. Toto príslušenstvo po zateplení domu budete môcť namontovať späť.

Vyhladenie povrchu stien

Aby dosky izolačného materiálu dokázali dokonale priľnúť na stenu, mali by ste ju vopred zbaviť akýchkoľvek väčších nedokonalostí. Pokiaľ je na jej povrchu stará nerovná fasáda, lepšie spravíte, ak ju odstránite. Minimálne vyhľaďte miesta, ktoré viditeľne vyčnievajú.

Platí pravidlo, že rovnosť steny by mala byť na úrovni +- 20mm/m. Veľké výčnelky zbrúste, prepady zas vyplňte omietkou. Podklad zbavte pavučín, rias a iných nedostatkov. Odporúča sa aj jeho odmastenie. Dbajte na to, aby podkladová omietka bola pevná a neopadávala.

Proces zatepľovania krok po kroku

Po príprave stien prichádza rad na samotné zatepľovanie. Nachystajte si izolačné dosky a kvalitnú lepiacu maltu. Kladenie dosiek na stenu sa začína vždy odspodu, v horizontálnych radoch. Lepiacu maltu naneste po celom obvode dosky, plus, do stredu aplikujte 3 bodky. Následne danú dosku pritlačte na stenu. Dosky neukladajte úplne natesno, mala by medzi nimi ostať malá medzierka. Nie však väčšia ako 4 mm.

Vyplnenie škár a brúsenie

Medzery medzi jednotlivých izolačnými doskami je potrebné vyplniť špeciálnou tepelno-izolačnou penou. Na jej správne vtlačenie do škár sa používajú špeciálne pištole s úzkou koncovou hlavicou. Po uschnutí malty a izolačnej peny je možné povrch dosiek zbrúsiť. Tým sa odstránia akékoľvek nedokonalosti, prípadne zaschnuté zvyšky peny.

Kotvenie

Medzi vybrané izolačné dosky umiestnite kotvy. Stačí približne 6 kusov na 1 meter štvorcový plochy. Kotvy sa zatĺkajú, prípadne skrutkujú do podkladovej vrstvy. Kotvite najskôr 24 hodín po lepení izolačných dosiek.

Vystuženie rohov a nanesenie stierky

Exponované rohy fasády (napríklad, otvory na okná) vystužte sklotextilnou mriežkou. Následne na celý povrch izolačných dosiek naneste zubovým hladidlom lepiacu stierku.

Vystuženie sklotextilnou mriežkou

Kým je stierka ešte čerstvá, nezaschnutá, na celý jej povrch naukladajte pásy sklotextilnej mriežky, ktorú ste používali aj na vystuženie rohov fasády. Jednotlivé pásy mriežky by mali mať presah 10 – 12 centimetrov. Následne mriežku zahlaďte ďalšou vrstvou (minimálne 1 mm) lepiacej stierky.

Penetračný náter a omietka

Stierku je potrebné nechať poriadne zaschnúť, obvykle 3 – 6 dní. Potom je možné na jej povrch naniesť penetračný náter. Ten slúži na ochranu steny pred vlhkosťou, plesňami a inými negatívnymi vplyvmi z okolia. Kvalitný náter dokáže významne predĺžiť životnosť izolačnej vrstvy.

Po uschnutí penetračného náteru vás čaká už len posledný krok – nanesenie fasádnej omietky.

Koľko stojí zateplenie domu?

Pokiaľ máte nejaké manuálne zručnosti a dostatok času, zateplenie domu zvládnete aj sami, vďaka čomu môžete ušetriť stovky eur. To, koľko vás bude celé zateplenie vo finále stáť, závisí od mnohých parametrov. Významnú úlohu zohráva veľkosť domu, použitý izolačný materiál (najlacnejším je klasický polystyrén), ale do hry vstupujú aj výdavky spojené s prípravou stien. S nimi počítajte najmä pri starých domoch.

Investícia do kvalitného zateplenia však rozhodne stojí za to. V zime dokážete vďaka nemu na energiách ušetriť aj viac ako 15 %, v lete sa zas interiér vášho bývania nebude tak prehrievať. Izolácia prispieva aj k tlmeniu hluku z okolia a pomáha zvyšovať teplotu stien. Tým, že steny nebudú studené, sa znižuje riziko vzniku plesní a hniloby.

So zateplením vám naviac vie pomôcť aj štát. Ten poskytuje dotácie do výšky až 40 % z ceny zateplenia, najviac 8 800 eur. V konečnom dôsledku vás tak rekonštrukcia domu môže vyjsť výhodnejšie, ako ste možno predpokladali.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :