Ako si vybrať dobrých dodávateľov pri stavbe či renovácii domu? - Byvaniein.sk

Ako si vybrať dobrých dodávateľov pri stavbe či renovácii domu?

/
/
Renovácia domu, zdroj obrázok Pixabay/Antranias

Tak, konečne sa to podarilo! Našporili ste si dostatok peňazí, máte kúpený pozemok, banka je pripravená poskytnúť vám hypotéku a od vášho vysneného rodinného domu vás delí len pár krôčikov. Teraz však na rad prichádza tá najdôležitejšia časť – nájdenie firmy, ktorá váš projekt z papiera pretaví do reality. Dodávatelia pri stavbe a renovácii domu sú zodpovední za to, že vaše túžby sa skutočne naplnia. Na ich výbere by ste si preto mali dať záležať.

Ako postupovať a na čo všetko si dávať pozor pri výbere dodávateľa pre stavbu nového alebo renováciu staršieho domu?

Súlad medzi projektom a realizáciou

Najjednoduchším riešením je zveriť stavbu či renováciu domu do rúk firme, ktorá vám vypracovala projekt. Vtedy máte 100% istotu, že pri realizácii nenarazíte na väčšie problémy. Väčšina stavebných spoločností má už vypracované viaceré projekty domov, s ktorých realizáciou má skúsenosti. Výhodou takéhoto riešenia je rýchlosť – projekt je pripravený, firma má k dispozícii dodávateľov pre jednotlivé materiály a so stavbou môže začať prakticky ihneď.

Pokiaľ máte záujem o dom na mieru, presne podľa vašich predstáv, cesta od projektu k realizácii môže byť o niečo náročnejšia. Vypracovanie projektovej dokumentácie môžete zveriť nezávislému architektovi. Ten vám v ideálnom prípade odporučí vhodné stavebné firmy, no môže sa stať, že výber konkrétnej ostane len na vás. Pripraviť sa musíte na zdĺhavejšiu komunikáciu a hľadanie tej najlepšej spoločnosti, ktorá projekt spoľahlivo pretaví do reality. V tomto prípade sú riziká o niečo väčšie.

Dodávatelia pri stavbe a renovácii domu – na čo sa zamerať?

Pri výbere dodávateľa si vždy ujasnite, čo očakávate. Chcete len hrubú stavbu a o elektroinštaláciu spolu s ďalšími súčasťami sa postaráte sami? Alebo chcete mať všetko v jednom balení, aby ste už nemuseli nič ďalej riešiť a nasťahovali ste sa do hotového domu? Pri porovnávaní jednotlivých stavebných spoločností si vždy všímajte, aké služby poskytujú.

Optimálnym riešením je firma, ktorá spolupracuje s odborníkmi na elektroinštalácie, vodovodné rozvody a interiérové realizácie. Vy si tak nebudete musieť lámať hlavu s individuálnym dohadovaním jednotlivých odborníkov, o všetko sa postará dodávateľská spoločnosť. Riziko vzniku nezhôd je tak minimalizované.

Všímajte si dĺžku pôsobenia na trhu

Na internete si vyhľadajte čo najviac dodávateľov, ktorí sú na prvý pohľad pripravení naplniť vaše požiadavky. Ako prvé si vyhľadajte, odkedy daná spoločnosť pôsobí na trhu. Mladé firmy, ktoré fungujú len rok či dva, sú svojím spôsobom riskantné. Je možné, že nemajú dostatok skúseností a vy pravdepodobne nechcete byť jedným z „obetných baránkov“, na ktorých si budú testovať svoje zručnosti. Pokiaľ však za mladou spoločnosťou preukázateľne stoja ľudia s dlhoročnými skúsenosťami, o takýto problém sa obávať nemusíte.

Praktický tip – dodávatelia pri stavbe a renovácii domu sa dajú ľahko preveriť cez portál Finstat.sk. Stačí do neho zadať názov firmy a zobrazia sa vám cenné údaje nielen o dátume jej založenia, ale aj tržbách za posledné roky. Uvidíte jej zadlženosť, prípadne nedoplatky voči sociálnej poisťovni. Na prvý pohľad vám tak bude jasné, či sa jedná o zdravú prosperujúcu spoločnosť, ktorej môžete dôverovať.

Dodávatelia, zdroj obrázok Pixabay/Jarmoluk

Certifikáty a recenzie zákazníkov

Solídna stavebná spoločnosť počas rokov svojho pôsobenia na trhu určite získala nejeden relevantný certifikát dokazujúci jej kvalitu. Ak takéto certifikáty na webe firmy nájdete, je to pre vás znak, že môže byť pre vás spoľahlivým partnerom. Veľa vám dokážu napovedať aj recenzie zákazníkov.

Myslite však na to, že na webstránku si spoločnosti dajú len tie recenzie, ktoré im vyhovujú. Teda, iba pozitívne, ktoré sú neraz falošné. Spoľahlivým ukazovateľom sú recenzie priamo vo vyhľadávaní Google. Tie si firmy nemôžu svojvoľne mazať a upravovať. Po zadaní názvu spoločnosti do vyhľadávania sa vám možno zobrazia aj fóra, kde sa zákazníci delia so svojimi skúsenosťami.

Personál a používané materiály

Spoľahliví dodávatelia pri stavbe a renovácii domu by mali zamestnávať vzdelaných ľudí, čo neraz potvrdzujú aj certifikátmi o rôznych školeniach. Firma, ktorej personál pozostáva z neustále sa meniacich brigádnikov pracujúcich za minimálnu mzdu, vám s najväčšou pravdepodobnosťou nezabezpečí očakávanú kvalitu výsledku.

Všímajte si aj to, aké materiály dodávateľ využíva pri stavbe. Nakupuje od overených výrobcov, dáva si záležať na kvalite a preferuje moderné certifikované technológie? Alebo sa snaží ušetriť a stavia z tých najlacnejších dostupných materiálov? Asi aj sami poznáte odpoveď, čo je lepšie…

Pozor na zmluvné podmienky

Keď si už vyfiltrujete potenciálne najlepších dodávateľov pre stavbu alebo renováciu vášho domu, nechajte si od nich vypracovať cenovú ponuku. Firma vám musí byť schopná pripraviť odhad ceny a termínu dokončenia stavby. Dajte si pozor na to, či je uvedená cena vrátane DPH. Solídna spoločnosť vám taktiež musí poskytnúť flexibilné možnosti financovania v závislosti od vašich možností a čerpania hypotéky. V neposlednom rade si všímajte aj záručné podmienky a rozsah ich platnosti.

Platí základné pravidlo – pred začiatkom spolupráce si vždy nechajte vypracovať kompletnú zmluvu o dielo, ktorá bude obsahovať informácie o rozsahu stavby, cene, financovaní, termíne doručenia a záruke. V zmluve by mali byť jasne definované okolnosti, na základe ktorých od nej môžu jednotlivé strany odstúpiť. Pre istotu si takúto zmluvu vždy nechajte skontrolovať právnikom.

Tip na záver – spoľahliví dodávatelia pri stavbe a renovácii domu sa dajú jednoducho nájsť tak, že sa popýtate vašich známych, ktorí si podobným procesom prešli už pred vami. Tí vám obvykle najlepšie poradia a vám ušetria nielen kopu času, ale aj nervov.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :