Čo urobila korona s cenami nehnuteľností na Slovensku - Byvaniein.sk

Čo urobila korona s cenami nehnuteľností na Slovensku

/
/

Pandémia koronavírusu sa premietla do všetkých segmentov ekonomiky. Nevyhol sa tomu ani trh s nehnuteľnosťami. Každá ekonomická kríza predstavuje pre realitný trh riziko, ktoré môže spôsobiť pokles predajov nehnuteľností. Ide teda o nepriaznivú situáciu nielen pre realitných maklérov, ale aj pre ľudí, ktorí plánujú investovať do vlastnej nehnuteľnosti.

V článku vám priblížime, ako obdobie korony poznačilo realitný trh a ukážeme vám, že aj napriek kríze je situácia pre kúpu nehnuteľnosti viac než priaznivá.

Ako sa zmenila cena nehnuteľností

Tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu ceny nehnuteľností stúpali do veľmi vysokých čísel. Najväčší nárast bol zaznamenaný pri cenách bytov, najmä v Bratislave, Košiciach a Poprade. Príchodom pandemických obmedzení, ktoré spôsobili globálne finančné problémy obyvateľov Slovenska, sa rastúce ceny nehnuteľností stabilizovali. Zatiaľ sa však nehýbu ani smerom nahor, ani smerom nadol. Ďalší vývoj cien bude závisieť od dĺžky trvania krízy.

Podľa analytikov sa ceny bratislavských nehnuteľností v roku 2021 zvýšia v priemere o 5 až 10 %. Dopyt po kúpe nehnuteľností sa v hlavnom meste totiž neznížil tak, ako by sme počas krízy čakali. V porovnaní s hospodárskou krízou, ktorá potrápila Slovensko v roku 2008, je podľa analytikov momentálna kúpna sila obyvateľstva ďaleko vyššia.

Aký vývoj môžu mať ceny nehnuteľností

Na realitnom trhu sú faktory, ktoré môžu v budúcnosti zvýšiť ceny nehnuteľností. Na to, aby ceny klesali, by muselo obdobie finančného obmedzenia domácností trvať oveľa dlhší čas, čo odborníci nepredpokladajú. Finančná situácia slovenských domácností sa postupne dostáva do normálu. Vývoj cien nehnuteľností sa môže uberať dvoma smermi:

1) Ceny zostanú nezmenené, alebo klesnú – ide o predikciu v krátkom časovom horizonte. Alternatívou k poklesu cien je spomalenie rastu cien v dôsledku prudkého spomalenia, až zastavenia niektorých ekonomických odvetví.

2) Ceny zostanú nezmenené, alebo budú stúpať – druhý model je predpokladom vyvolaným prílevom peňazí do ekonomiky, ktorý môžeme po kríze očakávať. Centrálne banky sa snažia upokojiť finančné trhy a zmierniť tak dôsledky pandémie. Dostatok finančných prostriedkov v ekonomike postaví nové základy pre zvýšené úverovanie za lepších podmienok, čo zvýši nielen predaj, ale aj dopyt po nehnuteľnostiach.

Aktuálne ceny v okresoch a porovnanie medziročného rastu

V treťom kvartáli minulého roka sa zastavil rast cien 3-izbových bytov, v niektorých okresoch ceny mierne klesli. Týka sa to dokonca aj nášho hlavného mesta.

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Slováci a investície do nehnuteľností

Analytici nezaznamenali zmenu v dopyte po domoch alebo bytoch. Ľudia však počas pandémie vyhľadávali miesta, kde mohli tráviť čas v súkromí a bezpečí, prípadne také, ktoré mohli využiť ako karanténu. Z bytov a domov sa presúvali do prírody, potrebovali priestor, preto vzrástol dopyt po chalupách, chatách a víkendových domčekoch. Cena týchto „voľnočasových“ nehnuteľností teda na jar prirodzene stúpla. Najvyšší rast zaznamenal Prešovský kraj a Vysoké Tatry (+ 14,8 %), Trenčiansky kraj (+ 10,2 %) a Bratislavský kraj (+ 9,5 %).

Priemerné ceny všetkých nehnuteľností02/20 – 1541 €/m² 02/21 – 1670 €/m²
Domy830 €/m² 970 €/m²
Priestory710 €/m² 815 €/m²
Garzónka1537 €/m² 2009 €/m²
1-izbový byt 1702 €/m² 1936 €/m²
2-izbový byt 1769 €/m² 1750 €/m²
3-izbový byt 1313 €/m² 1541 €/m²
4-izbový byt 1632 €/m² 1616 €/m²
Chaty 820 €/m² 850 €/m²

Prenájom nehnuteľností

Realitný trh pocítil následky pandémie najmä pri prenájme bytov a kancelárií. Bol dlhodobo pozastavený turizmus, vysoké školy vyučovali online, čo spôsobilo, že študenti odchádzali z prenájmov. Byty, ktoré boli prenajímané pre turistov prostredníctvom služieb ako AirBnB, sa zmenili na klasické dlhodobé prenájmy, čo spôsobilo zvýšenie počtu ponúkaných nehnuteľností.

Zvýšená ponuka si tak vyžiadala zníženie ceny prenájmov. Veľa firiem prešlo na home office, čím zistili, že niektoré kancelárske priestory nebudú potrebovať ani do budúcna. Niektoré menšie firmy museli upustiť od prenájmu kancelárskych priestorov kvôli šetreniu financií. Do popredia sa dostal tzv. coworking – zdieľaný kancelársky priestor za zlomok ceny klasickej samostatnej kancelárie. Tieto okolnosti majú vplyv na väčšiu ponuku a nižšie ceny prenájmov kancelárskych priestorov.

Prekvapivé investície v ťažkých časoch

Aj napriek nástrahám pandémie koronavírusu a finančnej neistote investovali Slováci do nehnuteľností v prekvapivých číslach. Podľa analytikov sa v rámci Bratislavy predalo za posledné 3 mesiace roka 2020 až 787 bytov v novostavbách. Ide o prekvapivo vysoké číslo, najmä vzhľadom k aktuálnej spoločenskej a finančnej situácii, ako aj k nízkej ponuke bytov. Najpredávanejšie boli 2-izbové byty, po nich nasledovali 3-izbové byty a najmenej Slováci investovali do 1-izbových bytov.

Pre čo najaktuálnejšie informácie sme článok písali v spolupráci s realitnou kanceláriou SIERA.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :