Bojíte sa výťahov? 9 zaujímavých výťahov sveta - byvanie.in

Predstavte si, že ste na prízemí výškovej budovy a musíte ísť na 12. poschodie. Rozhodnete sa to zobrať po schodoch, aby ste si zvýšili kondičku, alebo siahnete po tlačidle a zavoláte si obľúbený a osvedčený výťah? A čo ak bude týchto poschodí napríklad 95?

Bojíte sa výťahov alebo si jazdu nimi užívate? Pokiaľ patríte k druhému typu ľudí, určite čítajte náš článok až do konca. Pripravili sme si pre vás 9 najdobrodružnejších, najbizarnejších a najrýchlejších výťahov na svete, ktorými sa zaručene budete chcieť niekedy previesť. A viete, kto, paradoxne, ako prvý prišiel s nápadom výťahu a kedy bol zostrojený prvý moderný výťah?

História výťahov

Aj keď to znie neuveriteľne, samotné výťahy používa ľudstvo už viac ako 2 tisícročia. Už v roku 236 p. n. l. polo podľa starých spisov vymyslené zdvíhacie zariadenie, ktoré je považované za predchodcu dnešných výťahov. Za konštruktéra tohto pradávneho výťahu sa považuje paradoxne učenec Archimedes, ktorého si určite pamätáte podľa Archimedovho zákona na fyzike základnej školy. Kabína Archimedovho výťahu visela na konopnom lane a do výšky ju dvíhal ručný kolovrátok.

Výťahom sa aj, ako jediný vo Francúzsku, pýšil kráľ Ľudovít XIV. o niekoľko storočí neskôr. Nerád vraj chodil po schodoch, a preto mu dal jeho dvorný staviteľ postaviť výťah, ktorý sa podobal na lietajúce kreslo.

Samozrejme, v tomto období boli výťahy ešte ťahané ľuďmi, alebo do nich zapriahli zvieratá. To sa však postupne stalo históriou a nahradili ich výkonné motory. Poďte sa pozrieť na to, kam až nás tieto motory doviedli.

Šokujúci Elisha Graves Otis a padajúci výťah

Éra moderných výťahov začala v roku 1853 vynálezom výťahu, v ktorom E.G. Otis použil lano, kladku a závažia. Ako prvý bol nainštalovaný v Crystal Palace v New Yorku. Spočiatku výťah jazdil rýchlosťou 0,2 m/s. Pre porovnanie, dnešné výťahy jazdia rýchlosťou od 2,5m/s až do 21 m/s.

Otis šokoval ešte v jednej veci – vynašiel totiž bezpečnostné zariadenie, ktoré v prípade pretrhnutia lana zabrzdilo kabínu výťahu a zabránilo tak pádu. Tento objav sa rozhodol dokázať ľudstvu tým, že sa sám previezol na plošine tohto výťahu, a počas jazdy sekerou preťal jeho laná. Výťahové brzdy však zabránili pádu a verejnosť začala tomuto stroju dôverovať.

Najzaujímavejšie výťahy na svete

Od zostrojenia prvého moderného výťahu prešla výťahová architektúra mnohými vylepšeniami. Áno, voláme to architektúra, pretože niektoré výťahy by sme rozhodne mohli považovať za architektonické skvosty. Neuveriteľné a dychvyrážajúce výťahy dnes už nájdete totiž aj v obrovskom akváriu, či na horskom útese. Išli by ste sa previesť?

Fascinujúci výťah v AquaDome, Berlín, Nemecko

Chceli by ste sa cítiť ako uprostred oceánu bez toho, aby ste sa namočili? Vyberte sa do dnes už vďaka lacným letom neďalekého Berlína a ubytujte sa v jednom z hotelov siete Radisson Blue. Práve v tomto hoteli sa totiž nachádza výťah v obrovskom 25 metrov vysokom akváriu s objemom milión litrov morskej vody. Žije v ňom približne 1500 živých rýb.

Vonkajší výťah Bailong Elevator, Zhangjiajie, Čína

Pokiaľ sa chystáte do Číny, určite vám odporúčame najvyšší vonkajší výťah na svete, výťah stoviek drakov. Vyvezie vás do výšky cez 300 metrov na vrch útesu, odkiaľ môžete pozorovať jedinečné pieskovcové masívy okolitej prírody, z ktorých niektoré siahajú až do výšky 800 metrov.

Mestský výťah Sky Tower, Auckland, Nový Zéland

Na druhom konci sveta sa nachádza výťah, ktorým by sa mali previesť iba ľudia, ktorí sa v žiadnom prípade neboja výšok. Ide totiž o kabínu kĺzajúcu sa po boku miestnej najvyššej, 70 poschodovej budovy. Vy tak zo skleneného podlahového okna výťahu môžete pozorovať rušný život v uliciach priamo pod vami.

Najvyšší výťah na svete – Výťah v AndloGold Ashanti’s Mponeng Gold Mine, Juhoafrická republika

Tento výťah je určený pre baníkov, ktorí pracujú v miestnej zlatej bani. Počas 3 minút dokáže výťah zviezť baníkov až do hĺbky 2 283 metrov, čo je 4,5-krát rýchlejšie, ako by to zvládol výťah najvyššej budovy sveta, Burj Khalifa v Dubaji. Druhý výťah v tejto bani dokáže naraz prepraviť až 120 baníkov do hĺbky 3 597 metrov, avšak s trochu pomalšou rýchlosťou.

Najrýchlejší výťah na svete – Výťah Hitachi, Guangzhou CTF Finance Centre

Iba koncom minulého roku sa do Guinessovej knihy rekordov zapísal nový najrýchlejší výťah na svete, výťah od firmy Hitachi. Jazdí neskutočnou rýchlosťou až 21 m/s. Prejsť 95 poschodí mu trvá iba neuveriteľných 42 sekúnd. Je tým pádom o 0,5 m/s rýchlejší, ako jeho predchodca v Shanghai Tower.

Výnimočný výťah Ericsson Globe, Štokholm, Švédsko

Jednou z dominánt Štokholmu je najväčšia polguľovitá budova na svete, ktorá má výšku 85 metrov a priemer až 110 metrov. Pokiaľ chcete zažiť netradičný zážitok, vyberte sa na 20 minút trvajúcu jazdu výťahom okolo krivky budovy.

Svetoznáme výťahy nielen pre ľudí

Výťahy nemusia byť nutne iba pre ľudí. Svoje o tom vedia pracovníci v jednej z najsofistikovanejších garáží Volkswagenu vo Wolfsburgu v Nemecku. Tesne po dokončení na montážnej linke putuje totiž vozidlo pomocou výťahu do 60 metrov vysokej garáže.

V Trondheime v Nórsku výťah pomáha cyklistom prekonať jeden z najnáročnejších úsekov, 130 metrov dlhý kopec s 20% stúpaním. Lodný výťah v Andertone v Anglicku zas prepravuje lode. Funguje na hydraulickom princípe a prekonáva výškový rozdiel 15 metrov.

Zaujali vás niektoré zo spomenutých výťahov? Ktorým z nich by ste sa chceli niekedy previesť?

Zdroj fotografií: pixabay a freepik

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :