Zariaďte si domácnosť v štýle hygge. Ako na to? - Byvaniein.sk

Podľa mnohých výskumov sú Dáni tými najšťastnejšími ľuďmi na svete – a to aj napriek náročným klimatickým podmienkam na severe Európy. Nejde však o žiadnu náhodu. Výrazný podiel má na tom aj dánsky spôsob života nazývaný hygge. O čo ide a ako môžete zakomponovať prvky hygge aj do vašej domácnosti?

Čo je to hygge?

Hygge je dánsky spôsob spokojného žitia. Základnou myšlienkou tohto čarovného slovíčka je žiť a nie prežívať. Potreba byť v tomto prípade dominuje nad potrebou mať. Hygge spôsob života je iný, než ten, na aký sme zvyknutý – je pomalší a človeka núti všímať a vážiť si maličkosti. Medzi 5 základných princípov žitia v štýle hygge patria:

 1. Vyváženosť života

Nejde o to, že by Dáni nepracovali. Náročné chvíle v zamestnaní však striedajú s nenahraditeľným oddychom v pohodlí svojho domova. Nepotrebujú všetko a nepotrebujú to hneď. Dokážu povedať nie prehnanému konzumnému životu.

 1. Pocit bezpečia a lásky

  V štýle hygge je kľúčové vyvolať pocit bezpečia a lásky. Podľa Dánov sa musíte doma cítiť nielen komfortne, ale aj milovaní. Obklopte sa svojou rodinou či priateľmi a užívajte si spoločné chvíle strávené bok po boku.
 2. Schopnosť vypnúť

  Byť online sa stalo v posledných rokoch samozrejmosťou. Kto dnes netrávi pred obrazovkou väčšinu dňa, akoby ani nekráčal s dobou. Dáni na to idú trochu inak a pri každej príležitosti zo sveta internetu utekajú. Odpočívať sa predsa dá aj so šálkou čaju a dobrou knihou v ruke.
 3. Závisť tu nemá miesto

  Zatiaľ čo niekomu sa darí viac, inému sa môže menej. Je to prirodzené. V zmysle hygge je však dôležité úspech nikomu nezávidieť a sústrediť sa predovšetkým sám na seba.
 4. Dominuje prítomnosť

  Myslieť príliš dopredu sa nevypláca. Zbytočné je aj sa trápiť nad minulosťou. Žite tu a teraz. Vychutnávajte si prítomný okamih a buďte vďační za všetko, čo máte. Presne tak to káže spôsob žitia hygge.

Štýl hygge vo vašej domácnosti

Nemajte strach. Na to, aby ste si vychutnali krásy severského štýlu hygge, nemusíte cestovať do ďalekého Dánska. Patrí totiž medzi najvýznamnejšie trendy vo svete interiérového dizajnu aj u nás na Slovensku. Vyznačuje sa svojou jednoduchosťou, vzdušnosťou, minimalizmom a v neposlednom rade funkčnosťou. Cieľom je vytvoriť z fádneho priestoru harmonický celok, v ktorom bude dávať všetko zmysel. Celý dizajn sa pritom odvíja od drsnej škandinávskej prírody, odkiaľ sa k nám štýl hygge dostal. Ak chcete, aby sršala severským pokojom aj vaša domácnosť, mali by ste sa držať niekoľkých základných pravidiel.

Buďte spätí s prírodou

Starostlivosť o životné prostredie, ekológia, udržateľnosť, obnoviteľnosť. Nie, to nie sú len prázdne frázy. Tým všetkým sa Dáni pri zariaďovaní svojich domácností skutočne riadia. V ich bytoch a domoch dominujú prírodné materiály, často také, ktoré by ste na prvý pohľad už dávno odpísali. Skúste sa však zamyslieť a vdýchnuť starým kúskom nový život. Máte doma starý drevený stôl po rodičoch? Zoberte si do rúk štetec a popraskané časti znova prelakujte. Zunovali sa vám pôvodné stoličky? Jednoducho si ich nechajte prečalúniť – v takej kvalite ich už možno v obchodoch nenájdete.

V súžití s prírodou môžete ladiť aj interiérové dekorácie. Vydajte sa na prechádzku a nechajte sa inšpirovať prostredím. Zakrátko prídete na to, že riečnymi kamienkami môžete naplniť starú sklenenú fľašu a vytvoriť si tak peknú dekoráciu na policu. Nazbierajte si šišky a žalude a oživte nimi fádny svietnik. Siahnite po polámaných konároch a vytvorte si drevené doplnky, ktoré dodajú vášmu domovu pocit tepla. Nielen že z nich budete mať radosť, ale pri ich tvorbe sa aj poriadne zabavíte. Pri dekorovaní nezabúdajte ani na rastliny. Ideálnou voľbou sú tie vždyzelené, radosť vám totiž budú robiť celoročne. Pri výbere sa však nenechajte obmedzovať – ak sa vám páčia sezónne kvety, pokojne po nich siahnite.

Navoďte si pocit tepla

O drsnej škandinávskej krajine sme už hovorili. Niet sa preto čomu čudovať, že sa Dáni snažia svoje domácnosti čo najviac zahriať – i keď v mnohých prípadoch len opticky. Ideálnym prostriedkom je v tomto prípade drevo. Kvalitný drevený nábytok bude vo vašej domácnosti nielen pôsobiť elegantne, ale jeho jemná a pritom zaujímavá štruktúra vám dovolí sa aj patrične vyhrať s doplnkami. S drevom však pracujte opatrne. Ak nechcete celok rozbiť, kombinujte vždy maximálne tri druhy dreva. Ideálne bude, keď odtieň nábytku zladíte s podlahami.

Drevo poslúži ako skvelý základ pri konečnom aranžovaní. Neutrálnu hnedú môžete pohodlne zladiť s béžovou, bielou, tmavošedou či čiernou. Výbornou voľbou sú tiež hravé farebné doplnky, napríklad vo forme vankúšov na vašu sedačku. Kreativite sa v tomto prípade medze nekladú.

Presvetlite si interiér

Dlhé zimné severské večery dokážu s psychikou poriadne zatočiť. Pre Dánov je vzácnym každý slnečný lúč. Aj preto na ich oknách v mnohých prípadoch vôbec nenájdete žalúzie či mohutné rolety. Po zotmení si zasa atmosféru dotvárajú všadeprítomnými lampičkami a svietidlami. Vytvorte si napríklad čitateľský kútik, ku ktorému umiestníte elegantnú stojanovú lampu. Spálňu doplňte o vzhľadné nočné lampičky, obývačke zasa môže dominovať majestátny luster. 

Pri výbere svietidiel myslite aj na farebnú schému žiaroviek. Ak je to možné, pokúste sa vyhnúť studeným tónom. Tie pôsobia chladno a neosobne, vďaka čomu sú vhodné skôr do pracovní a komerčných priestorov. Do priestorov určených na oddych, akými sú obývacia izba či spálňa, sú vhodnejšie teplé farby. Okrem toho, že budú vytvárať útulnejšiu atmosféru, bude sa vám pri nich aj lepšie zaspávať.

Vytvorte si nezameniteľnú atmosféru

Pripravte si u vás doma prostredie, v ktorom si budete vedieť v pokoji odpočinúť. Venujte dostatok času a fantázie plánovaniu, oplatí sa to. Myslite na chladné zimné dni a prehoďte si cez pohovku či elegantný ušiak deku. Zaplňte domácu knižnicu zaujímavou literatúrou, zapáľte si sviečku, pustite si hudbu a nechajte svoju domácnosť prevoňať lahodným vonným olejom. Užívajte si silu prítomného okamihu a ponorte sa do sveta škandinávskeho štýlu hygge.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :