Stále kupujete knihy, ale nikdy ich nečítate? Môžete mať poruchu tsundoku - Byvaniein.sk

Toto je termín pre ľudí, ktorí nutkavo kupujú knihy s úmyslom čítať ich, ale nikdy si na ne nenájdu čas. Takže knihy sa hromadia na ich policiach, vyzerajú krásne, ale nikto po nich nesiaha. Je to porucha, ktorej by sme sa mali obávať?

Zaprášená domáca knižnica

Ak sa knihy hromadia na vašich policiach a nemôžete si ani spomenúť na ich názvy, je to znamenie, že môžete trpieť tsundoku. Možno sú tie knihy, ktoré ste si naozaj chceli prečítať, na ktoré ste sa tešili, a napriek tomu sa ukázalo, že čas vás preniesol…

Tsundoku, japonský psychologický termín

Toto správanie bolo prvýkrát definované Japoncami pomocou slova tsundoku. Termín vytvoril profesor Londýnskej univerzity Andrew Gerstle. Jeho interpretácia termínu je trochu komplikovaná, ale zdá sa, že je pravdivá.

Doslovný preklad

Tsundoku doslova znamená hromadu kníh, ale kombinuje niekoľko japonských slov dohromady: „tsunde“ znamená hromadiť, „oku“ sa prekladá ako dočasné odloženie a „doku“ znamená čítanie. Podľa spisovateľa Moriho Senza sa slovo prvýkrát objavilo v roku 1879 s trochou sarkazmu v texte o učiteľovi, ktorý mal veľa kníh, ale nečítal ich.

Všimli ste si tento trend na sebe?

Pre tých z vás, ktorí sa stretli v tsundoku, existujú dve možnosti:

– Prejdite si svoju knižnú zbierku a darujte niektoré z najmenej zaujímavých kníh čitateľom, ktorí sa im na rozdiel od vás budú páčiť.

Ak je váš problém s tsundoku v tom, že máte doma niekoľko chaotických kôp kníh, potom je čas lepšie usporiadať svoju knižnú zbierku – napríklad kúpou novej knižnice s dostatkom políc na odloženie kníh ležiacich okolo.

Možno len trpíte bibliomániou

Pozor však – termín tsundoku sa často zamieňa s bibliomániou, ale dôležitý rozdiel je v tom, že bibliománia je posadnutosť zbieraním kníh, zatiaľ čo pri tsundoku sme na začiatku presvedčení, že knihu skutočne prečítame.

Autor: Petra Trejbalová, Zdroje: viva.pl, blog.knihy.cz, Titulný obrázok: Pixabay.com/ninocare

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :