Sprievodca výberom vhodnej sedacej súpravy - byvanie.in

Sprievodca výberom vhodnej sedacej súpravy

/
/

Medzi najvyťaženejšie miestnosti každého domu či bytu patrí obývačka. Jej dominantou je, ako inak, sedacia súprava. Veď kde inde sa schádzajú rodiny po nedeľňajšom obede. Je to miesto, kam usadíte každú návštevu, miesto, kde si sami radi odpočiniete po dlhom dni.

Na čo sa zamerať pri výbere sedačky

Nakoľko je sedačka dôležitým kusom nábytku v každej domácnosti, pozrieme sa spoločne na to, ako si vybrať tú správnu sedaciu súpravu. Povieme si aj o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov sedačiek, o ich tvare a veľkosti, prípadne o vhodnom výbere poťahu.

Veľkosť a tvar sedačky

Pri kúpe novej sedacej súpravy je vhodné zamerať sa najskôr na to, ako by vaša nová sedačka vlastne mala vyzerať. Aký tvar sedačky vyhovuje rozloženiu vašej miestnosti? Aká veľkosť sedačky je najvhodnejšia?

Veľkosť sedacej súpravy

To, ako veľkú sedaciu súpravu potrebujete, závisí napríklad od počtu členov vašej domácnosti. Takisto záleží aj na tom, ako často máte hostí, prípadne, či robievate veľké oslavy. V neposlednom rade je dôležitá aj samotná veľkosť obývačky.

Tvar sedacej súpravy

Aký tvar by mala mať vaša nová sedačka? Nakoľko je v ponuke množstvo veľkostí a tvarov sedačiek, do menších priestorov sa vám tak pohodlne zmestí nielen klasická sedacia súprava, ale aj niektoré rohové. V prípade, ak nemáte problém s priestorom, môžete si dovoliť aj sedaciu súpravu v tvare U

Všetko záleží od celkového rozvrhnutia miestnosti a od toho, koľko ľudí na nej bude bežne sedávať. Pri rohovej sedacej súprave si totiž sadne viac ľudí, ako pri dvoch rozdelených pohovkách.

Materiál poťahu

Správna sedacia súprava by mala byť pohodlná. Na to, aby ste sa na nej cítili komfortne, je treba zvoliť vhodný poťah. Vybrať si pritom môžete z látkových a kožených poťahov, prípadne z poťahu z ekokože.

Látkové poťahy

Výhoda látkových poťahov spočíva v tom, že oproti koženým predstavujú lacnejšiu variantu. Väčšina z nich je pritom príjemná na dotyk a v zime vás navyše aj zahrejú. Ponuka farebných prevedení je naozaj pestrá, takže si máte z čoho vyberať. 

Celkovo pôsobia útulne, no ich nevýhodou je, že sa dokážu rýchlo zašpiniť. Dnes sa už však aj látkové poťahy vyrábajú z kvalitnejších materiálov, ktoré sú odolnejšie voči špine. Niektoré poťahy dokonca odpudzujú vodu.

Kožené poťahy

Pravá koža na sedačkách má množstvo výhod. Ľahko sa čistí a roztoče si od nej držia odstup. Takmer čokoľvek na ňu vylejete, stačí vám vlhká handrička a sedačka je ako nová. Okrem toho, v priestore pôsobí veľmi elegantne.

Nevýhodou kožených poťahov je, že ak náhodou dôjde k ich natrhnutiu či rozrezaniu, následná reparácia býva náročná. Navyše, cena pravých kožených poťahov sa pohybuje vysoko nad tými látkovými. Ďalším mínusom je aj to, že v zime vás bude chladiť a v lete, naopak, zohrievať.

Ekokoža

Akousi zlatou strednou cestou sú poťahy z ekokože. Táto imitácia kože sa ľahko čistí, a teda s jej udržiavaním nebudete mať problém. Často sa dokonca využíva v kombinácii s látkovými poťahmi.

Jej nevýhodou môže byť trochu vyššia cena ako pri látkových poťahoch a nižšia životnosť ako u poťahov z kože

Kvalita sedačky

Okrem samotného vzhľadu sedacej súpravy je dôležité dbať aj na jej kvalitu. Samozrejme, že nie každý si môže dovoliť minúť na sedačku tisíce eur. No nízka cena býva výsledkom šetrenia na kvalite materiálov.

Sedačky najnižšej cenovej kategórie bývajú zvyčajne vyrobené z drevotriesky, pričom poťah tiež nie je práve kvalitne zošitý. Výsledkom je konštrukcia, ktorá dlho nevydrží, a teda celkovo nízka životnosť takéhoto kusu nábytku. 

Ak sa teda chystáte investovať do novej sedačky, stavte na kvalitu. Tá sa dá nájsť aj za rozumnú cenu a nebudete ju tak musieť po pár rokoch opäť vymieňať za novú.

Štandard v kvalite

Kvalitná sedacia súprava by mala spĺňať určitý štandard. Pri jej kúpe sa teda informujte aj o jej vyhotovení a zložení. Pri drevených častiach je lepšie vyhnúť sa drevotrieske, nakoľko sedačka bude permanentne zaťažovaná.

Pri železných častiach je najvhodnejší materiál oceľ. Čo sa týka plastov, čím menej ich bude, tým lepšie. Ak ho však použili napríklad na kolieskach, je vhodné, aby bol dostatočne pohyblivý a zároveň pevný.

Praktické doplnky a špeciálne vlastnosti

Sedačky s možnosťou rozloženia poskytnú priestor na spanie aj vašim hosťom a tie s úložným priestorom môžete využiť na prebytočné periny a vankúše. Dnes si už viete dať vyrobiť aj sedaciu súpravu na mieru, ktorá bude mať poličkový odkladací priestor na bočnej strane sedačky, prípadne rohový stolík.

Medzi praktické doplnky, ktoré vás môžu zaujať, patria kreslá či taburety v rovnakom dizajne, ktoré vám poskytnú ďalšie pohodlné miesto na sedenie.

Dodacia doba

Dodacia doba závisí od mnohých faktorov. Ak si kúpite sedaciu súpravu vo výpredaji, je dosť možné, že vám ju dovezú už do pár dní od kúpy. Pri sedačkách na mieru si, samozrejme, počkáte dlhšie, no na kvalitné prevedenie podľa vašich predstáv si isto radi počkáte.

Pri kúpe je vhodné sa o dobe dodania vždy vopred informovať, aby ste tomu prispôsobili napríklad odvoz starej sedacej súpravy.

Akej sedačke dávate prednosť?

Sedacia súprava je nábytok, ktorý sa kupuje na dlhú dobu. Aj preto je vhodné vždy zvážiť nielen jej cenu, ale aj celkovú funkčnosť, kvalitu a odolnosť. Dnes už si viete vybrať z naozaj pestrej ponuky farieb, dizajnov, ale aj tvarov a materiálov. Je teda len na vás, čomu dáte prednosť.

Na akú sedaciu súpravu si robíte zálusk a prečo? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :