Poistenie nehnuteľnosti v roku 2022 - byvaniein.sk

Klimatické zmeny, kriminalita, vandalizmus, krádeže či nečakané udalosti dokážu narobiť veľké problémy aj v prípade nehnuteľností. Ak už nejakú vlastníte, je dobré si nehnuteľnosť a domácnosť poistiť. Viete, ako uzavrieť poistenie nehnuteľnosti a na čo všetko ho môžete využiť?

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Poistenie nehnuteľnosti predstavuje druh poistenia, ktoré sa vzťahuje na škody vzniknuté v prípade nehnuteľností. Ide o škody, ktoré vznikli po zničení a narušení nehnuteľnosti určitou udalosťou alebo inou osobou

Po vzniknutí takejto škody sa vyčísli výška poistenia, ktorá sa vyplatí poškodenému poistencovi vo forme peňažných prostriedkov po nahlásení škodovej udalosti. Avšak, toto poistenie predstavuje len jeden typ poistenia majetku. Aby bola nehnuteľnosť plne chránená, je potrebné uzatvoriť aj poistenie domácnosti.

Čo patrí medzi základné poistné udalosti?

Medzi základné poistné udalosti patria napríklad škody spôsobené živelnými udalosťami a prírodnými živlami, ako je víchrica, úder bleskom, požiare, povodne, pád stromov, krupobitie, ťarcha snehu, zemetrasenie, výbuch, ale takisto sa vzťahujú aj na vlámanie, poškodenie stavby a znehodnotenie stavby či škody spôsobené vandalizmom a krádežou.

Pre koho je poistenie nehnuteľnosti určené?

Poistenie nehnuteľnosti je možné uzatvoriť v prípade, že poistenec vlastní byt, bytový dom či rodinný dom (vrátane okolitých objektov, medzi ktoré môže patriť aj garáž, plot a podobne), objekt vo výstavbe, hospodársku budovu, nebytový priestor či rekreačný objekt, napríklad chatu. Predmetom poistenia nehnuteľnosti je samotná nehnuteľnosť, teda poistenie sa vzťahuje na všetky časti, ktoré sú napevno. Ide napríklad o inžinierske siete, okná, steny, podlahy, dlažby či vstavané skrine a podobne.

Poistenie domácnosti

Keďže tento typ poistenia kryje len samotnú nehnuteľnosť a nie hnuteľné vecí, ktoré sa v nej nachádzajú, je vhodné mať dodatočne uzavreté aj poistenie domácnosti. Predmetom tohto poistenia sú tak hnuteľné veci a predmety, teda zariadenia, ktoré slúžia na uspokojenie potrieb obyvateľov domácnosti a na plnohodnotnú prevádzku. Laicky povedané, poistenie sa vzťahuje na nábytok, technické zariadenia, elektrospotrebiče, svietidlá, bytový textil, športové náradie či zariadenie spojené s hobby, veci osobnej spotreby, peniaze, cennosti, umelecké predmety a mnoho ďalších.  

Prečo je dobré mať ho uzatvorené?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo mať uzatvorené poistenie nehnuteľnosti je, že takéto poistenie chráni váš majetok pred neočakávanými situáciami, ktoré sa v mnohých prípadoch nedajú ovplyvniť, a tak v priebehu niekoľkých sekúnd môžete stratiť strechu nad hlavou a financie, ktoré ste do vašej nehnuteľnosti vložili. Avšak, pri uzavretí poistenia nehnuteľnosti vám je vyplatená plná suma, na ktorú máte poistenie uzavreté, a tým si môžete zabezpečiť nové bývanie.

Komplexné uzatvorenie poistenia majetku

Ako sa sme sa už viackrát zmienili, súčasťou poistenia nehnuteľnosti by malo byť aj poistenie domácnosti, aby ste boli plne krytí pri vzniknutí akejkoľvek škody. Avšak, komplexné uzatvorenie poistenia majetku zahŕňa aj poistenie zodpovednosti, ktoré sa uplatňuje v prípade, že nechtiac spôsobíte škodu tretej strane. Ak napríklad neúmyselne zapríčiníte škodu susedom, napríklad vytopením. 

Komplexné uzatvorenie poistenia majetku tak predstavuje najideálnejšiu kombináciu poistenia nehnuteľnosti.

Na čo si treba dávať pozor pri poistení nehnuteľnosti?

Pri tomto type poistenia je dôležité si prečítať, za akých podmienok a na aké riziká sa poistenie vzťahuje, pretože každá poisťovňa si ich môže sama vopred určiť. V prípade, že sa v základných rizikách nevyskytujú všetky, ktoré by ste potrebovali, je možné si niektoré pripoistiť.

Vopred si treba dávať pozor aj na podpoistenie. To predstavuje sumu poistenia, ktorú ste uzavreli na pôvodnú nehnuteľnosť. Ak po čase svoju nehnuteľnosť zrekonštruujete, čím sa aj navýši hodnota nehnuteľnosti, no výšku poistenia nezmeníte, bude vám v prípade škody vyplatená nižšia suma poistenia. Preto je dôležité poistenie nehnuteľnosti aktualizovať, aby ste sa v prípade potreby nepripravili o tisíce eur. Rovnako je dôležité poistenie aktualizovať, pretože ceny nehnuteľnosti neustále rastú.

Je poistenie nehnuteľnosti povinné?

Poistenie nehnuteľnosti patrí medzi dobrovoľné poistenia. Avšak, ak si kupujete nehnuteľnosť prostredníctvom hypotekárneho úveru, je povinné zabezpečiť svoju domácnosť poistením nehnuteľnosti. Je možné tak urobiť do výšky úveru alebo do výšky aktuálnej trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Odporúča sa však ten druhý spôsob, ktorý je výhodnejší. 

Rovnako sa odporúča uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti v jednej poisťovni. Samozrejme, k tomu, aby vám poistenie bolo umožnené, je potrebné mať domácnosť vopred dostatočne zabezpečenú.

Aké je najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti?

V súčasnosti na trhu existuje množstvo poisťovní, u ktorých si ho viete uzatvoriť, ako napríklad Wüstenrot, Kooperativa, Generali, Union, UniQa, Allianz a podobne. Výber poisťovne je len na vás a mal by závisieť od podmienok, ktoré vám najviac vyhovujú. 

Poistenie nehnuteľnosti je možné si kedykoľvek a kdekoľvek uzatvoriť aj online.

Cena poistenia nehnuteľnosti

Práve poistenie nehnuteľnosti predstavuje produkt, pri ktorom by ste sa nemali pozerať na čo najnižšiu cenu, pretože v konečnom dôsledku to pre vás nemusí byť výhodné. Cena poistenia však zahŕňa niekoľko faktorov, ako napríklad stav a hodnotu majetku, veľkosť plochy poisťovanej nehnuteľnosti či domácnosti, lokalita nehnuteľnosti, rozsah poistného krytia a suma, na ktorú sa poistenie uvádza. Pri stanovení ceny poistenia sa zohľadňujú aj asistenčné služby.

Napriek tomu, že je toto poistenie dobrovoľné, ak už nejakú vlastníte, je dobré ho mať uzatvorené, aby ste tak predišli rôznym komplikáciám či strate financií, ktoré ste do nehnuteľnosti vložili.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :