Najužší dom sveta stojí vo Varšave. Je len cez meter široký! - Byvaniein.sk

V dvoch sa tu žiť nedá a nedá sa sem pozvať priateľov na večeru, ktorú napokon ani nie je kde pripraviť. Inak sa tu ale dá pohodlne žiť. Aspoň to tvrdia izraelský spisovateľ a filmár Etgar Keret, ktorý si vo Varšave nechal postaviť najužší dom sveta.

Pred 9 rokmi padla Izraelčanovi do oka úzka medzera medzi dvoma blokmi domov a rozhodol sa, že ju vyplní domom. Na pohľad šialenú myšlienku zhmotnil poľský architekt Jakub Szczęsny, ktorý navrhol dvojposchodovú stavbu z oceľového skeletu. Ten sa musel najprv celý zhotoviť mimo miesta stavby a až potom bol vklinený medzi existujúce budovy.

Najužší dom na svete, zdroj fotka Keret

„Bola to najväčšia výzva môjho života, pretože som nikdy nerobil niečo tak úzkeho,“ vyhlásil architekt. Dom meria v najužšom mieste niečo málo cez 90 centimetrov a v tom najširšom 1,2 metre. Jeho celková podlažná plocha zaberá iba 46 metrov štvorcových. Aj tak sa ale do malého priestoru podarilo vtesnať všetko základné vybavenie, ktoré patria k dnešnému modernému bývaniu. Spálňu tvorí iba jedna posteľ ohraničená z oboch strán múrmi a kúpeľňa nie je nič viac než záchod so sprchovou hadicou. Kuchynka je tak malá, že sa v nej dá ohriať len hotové jedlo, a chladnička pojme maximálne tak dva poháre s nápojom. Z poschodia na poschodie sa musí liezť po rebríku a do domu sa vstupuje cez výsuvné schodisko, ktoré sa po zasunutí premení na „obývačku“.

Najužší dom na svete a jeho chodba, zdroj obrázok Keret

„Než som sa sem nasťahoval, mal som obavy, že tu budem trpieť klaustrofóbiou, že to tu bude tmavé a že sa tu budem cítiť ako sardinka v plechovke,“ priznal sa Etgar Keret. „Ale v skutočnosti tu mám veľké pohodlie. Je to navrhnuté tak, aby sem prúdilo veľa svetla,“ dodal.

zdroj: stcity.sk, Titulný obrázok: Keret

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :