Letničky nesmú chýbať v žiadnej záhrade. Ako sa o ne starať? - Byvaniein.sk

Letničky sú zaujímavé aj z hľadiska vôní a tvaru celej rastliny. Vďaka tejto rozmanitosti si každý môže vybrať zo sortimentu letničiek. Pretože majú podobné vlastnosti, okrasné bienále sú často zahrnuté medzi letničky.

Medzi tradičné letničky, ktoré môžete pestovať vo svojej záhrade, patria papuľky, axamity, astry, škriatkovia, lobelie, slnečnice, petúnie a mnoho ďalších. Na mieste www.osiva-semena.cz okrem semien konkrétnych druhov si môžete vybrať aj letničky v zmesiach. K dispozícii je napríklad zmes japonskej záhrady, divokých poľných kvetov alebo rozprávkovej zmesi.

Ak práve začíname pestovať letničky, je vhodné pripraviť sa na ďalšiu sezónu. Semená niektorých druhov letničiek sa vysievajú na jeseň, a preto je potrebné si pomerne dlho vopred ujasniť, aké letničky chceme mať v našej záhrade a zistiť, v akých podmienkach sa pestujú naše vybrané druhy letničiek.

V závislosti od druhu vysievame semená letničiek priamo na mieste alebo predpestujeme ich sadenice v teplom ohnisku alebo skleníku. Pre niektoré druhy je možné ísť oboma smermi, rovnako ako pre niektoré druhy existuje určitá benevolencia aj v termíne výsevu / výsadby. V porovnaní s rastlinami z jesenného výsevu, ktoré na rast využívajú zimnú a najmä jarnú vlhkosť, letničky zasiate na jar nie sú také masívne a zvyčajne produkujú o niečo menej kvetov. Na jeseň môžeme zasiať napríklad ostrohy, nechtíky alebo niektoré druhy okrasných makov.

Ak predrastáme sadenice (najmä pre jemné druhy), zasejeme semená letničiek, napríklad v nízkych boxoch. Aby z nich prebytočná voda odtiekla, najprv zakryjeme ich dno drenážnou vrstvou. Potom túto vrstvu zakryte 2 až 3 centimetrovou vrstvou hrubej pôdy, ktorú jemne zatlačíme. Nakoniec pridáme centimetrovú vrstvu jemného substrátu, ktorý vyrovnáme tak, aby bol povrch bez hrudiek. Semená sa snažíme rozložiť čo najrovnomernejšie po celej ploche krabice. Nakoniec semená posypte tenkou vrstvou jemnej zeminy alebo piesku a opatrne nalejte. Na nalievanie môžeme použiť rozprašovač.

Letničky z výsadby sa vysádzajú na vonkajšie postele v čase, keď sme si istí, že jemné druhy letničiek nezničia žiadny oneskorený mráz. V praxi je pre bezpečnú výsadbu jemných rastlín všeobecne stanovený termín 15. máj – tzv. po troch ľadovcoch. Pestujeme letničky na slnečnom mieste a dobre oplodnené záhony. Spon pri výsadbe sa líši v závislosti od druhu, často si vyberte sponky 20 (30) x 20 (30) cm. Pre úspešný rast je vhodné letničky pravidelne zalievať (aspoň každý druhý deň) a tiež hnojiť (1 krát týždenne).

Niektoré druhy letničiek by mali byť po výsadbe zovreté, aby sa posilnili a vytvorili kríky. Patria sem napríklad papuľky alebo astry. Letničky, ktoré tvoria semená a kvitnú súčasne, sa vyzývajú, aby kvitli opakovane odstránením všetkých kvitnúcich kvetenstiev skôr, ako môžu tvoriť semená. Toto opatrenie je vhodné napríklad pre nechtíky a hrášok.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :