Kvalita a cena: Oplatí sa staviť na moderné systémy výstavby? - Byvaniein.sk
zdroj obrázok: Velox – Slovensko

Aktuálne externé faktory tlačia na cenu a dostupnosť stavebných materiálov, čím aktívne nútia spotrebiteľa rozmýšľať nad cenou stavby. Oplatí sa staviť na osvedčené materiály, alebo na moderné stavebné systémy?

Dopyt po vlastnom bývaní, predovšetkým v rodinnom dome, sa teší stále zvyšujúcemu sa záujmu. Stále aktuálnou je stavba vlastného domu, pri ktorej je dôležité zhodnotenie viacerých faktorov. Za posledné tri roky sme sa stretli s prudkým nárastom cien na stavebnom trhu, pričom viaceré alternatívy prekročili svoje historické maximá. Konečnú cenu stavby a novostavieb tak priamo ovplyvňujú aktuálne globálne krízy či nedostatok rezidentných budov v blízkosti centier pracovných príležitostí.

Rozhodnutie rozpočtu

Postupný rast cien dokážeme mapovať od začiatku covidového obdobia, ktoré sa jasne odrazilo na cene nehnuteľností. Historické maximá dosiahli aj zložky nevyhnuté pre stavbu ako hliník či olovo a meď. K dnešnému dňu môžeme hovoriť o 38% náraste cien oproti roku 2020. Zvýšenie cien materiálu a nehnuteľností malo priamy dopad aj na zdraženie pracovnej sily, a to aj v rámci renovácie starších budov.

Podľa dostupných dát ostávajú spotrebiteľovi len 2 možnosti, ktoré sa týkajú bezprostredného času výstavby. Prvou je investícia do materiálu, ktorý dokáže čas efektívne ušetriť. Druhá možnosť spadá na investíciu do klasických, dostupnejších materiálov, ktoré síce ušetria rozpočet, no zvyšujú riziko komplikácií, ktoré sa môžu objaviť počas stavby. Na križovatke voľby tak stoja bežné materiály ako pórobetón a tehla proti moderných systémom debnenia stien.

Stavba podľa zvyklostí?

Prvým krokom pri bežných materiáloch je správna príprava. Nakúpenie správneho množstva je kľúčové, keďže každou vratkou či doplnením investujeme do nutnej prepravy. Pórobetón aj tehla často vyžadujú dodatočné zateplenie, čo vedie k ďalším výdavkom. Ako na materiál, tak aj na pracovnú silu. Odpoveď na tento problém vyriešili moderné systémy priamou integráciou zateplenia do materiálu.

V rámci tehlovej výstavby môžeme hovoriť aj o viacerých neželaných problémoch. Od nedostatočnej kvality materiálu, po nesprávnu inštaláciu. Objaviť sa môžu aj tepelné mosty, ktoré vedú k strate rekuperácie a udržania energií. Na zváženie je aj dodatočná cena údržby, keďže bežný materiál je náchylný na poškodenie maltových spojov a prenikanie vlhkosti.

Zelený kôň pre budúcnosť?

Moderné systémy dokážeme opísať v niekoľkých bodoch, ktoré ich jasne charakterizujú. Sú nimi časová šetrnosť, jednoduchosť a ekologická hodnota. Dobrým príkladom je systém strateného debnenia, ktorý je založený na štiepkocementových doskách, ktoré sú často dopĺňané spomínaným zateplením. Dosky vytvárajú debnenie, ktoré je súčasťou budúcich betónových stien. Vzniká tak pevná stavba, ktorá je automaticky zateplená.

Systém vyniká svojou časovou šetrnosťou. Materiál je jednoduchý na prepravu a montáž, keďže vyniká nízkou hmotnosťou. Nutnosťou však ostáva dôraz na presnosť. Odporúča sa využitie kvalifikovaného personálu, čo môže navýšiť predpokladané náklady. Vytvorené betónové steny majú vynikajúce termoizolačné vlastnosti, vďaka čomu dokážu efektívne šetriť energie domácnosti.

Za zmienku stojí aj ekologická hodnota dosiek, keďže ich tvorí z 89% mineralizované drevo, ktoré bráni vzniku CO2 a prispieva k znižovaniu emisií. Moderný systém sa teší obľube v rámci celej Európy. Len v susednom Česku našiel svoje využitie pri stavbe viac ako 1000 rodinných domov. Moderná „skladačka“ od Veloxu tak predstavuje zaujímavú alternatívu pre zelenšiu budúcnosť bývania, ktorá sa môže stať tradičným stavebným materiálom aj na Slovensku.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :