Farba roka 2022: Jedinečný odtieň, ktorý sa uplatní aj v bývaní - Byvaniein.sk

Farbu roka každoročne vyhlasuje uznávaná americká spoločnosť Pantone. Minulý rok svetu farieb dominovala kombinácia žltej a sivej, ktorá mala symbolizovať najmä novú vlnu optimizmu a „svetlejšie zajtrajšky“. Tento rok odborníci prvýkrát v dejinách za farbu roka nezvolili už existujúci odtieň, ale vytvorili úplne nový. Ten má hlboký význam a v najbližšej dobe ho budeme vídať čoraz častejšie. Aká je farba roka 2022?

Farba roka 2022 a jej význam

Kým farba roka 2021 mala pôsobiť intenzívne optimisticky, tentokrát odborníci zvolili odtieň, ktorý má pôsobiť skôr upokojujúco a symbolizovať postupný návrat do starých dobrých čias, kedy svetu nevládla pandémia. Jedinečná farba, ktorú sa im podarilo namiešať, nesie názov Very Peri.

Zaujímavosť – slovíčko Peri je skratkou anglického názvu rastliny Periwinkle. Tá má charakteristickú farbu kvetov, ktorá sa stala základom práve pre odtieň Very Peri.

Farba Very Peri pozostáva z modrej a červenej, pričom spojenie týchto dvoch odtieňov vytvára zaujímavú kombináciu, ktorá dokáže priaznivo vplývať na ľudskú psychiku. Na jednej strane vyvoláva pocity pokoja, istoty a lepšej budúcnosti, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Na druhej strane, červená zložka vyjadruje energiu, temperament, ale zároveň aj kreativitu. Tá je taktiež dôležitá pri prekonávaní prekážok aktuálneho nevyspytateľného obdobia.

Prepojenie s prírodou

Farby roka sú spravidla volené tak, aby boli prepojené aj s prírodou. Vďaka tomu pôsobia prirodzeným dojmom a na človeka majú priaznivý vplyv, keďže prinášajú pocity upokojenia. Very Peri vznikla jemnou úpravou odtieňu kvetov rastliny Periwinkle (zimozeleň menšia), takže má čisto prírodný pôvod. Naviac, pripomína aj iné farby, ktoré sa prirodzene vyskytujú okolo nás. Napríklad, odtiene kvetov levandule či orgovánu.

Very Peri nájdeme na oblečení i v softvéroch

Hoci vyhlasovanie farby roka sa môže niekomu zdať ako nepodstatná vec, v skutočnosti má výrazný dopad na priemysel po celom svete. Napríklad, riadia sa ním veľké technologické spoločnosti ako Apple či Microsoft. V priebehu tohto roka sa tak s veľkou pravdepodobnosťou stretneme s tým, že odtieň Very Peri sa objaví ako šetrič obrazovky, podklad v Power Point prezentáciách či ako pozadie v mnohých populárnych aplikáciách.

Samozrejme, farba Very Peri sa objaví aj na oblečení. Veľké módne domy ako Louis Vuitton ju už zhrnuli do svojich kolekcií, ktoré budú predstavované počas roka 2022. Keďže ide o veľmi špecifický odtieň, môžeme očakávať, že svet módy bude počas nasledujúcich mesiacov opäť raz o niečo extravagantnejší.

Farba roka 2022 v interiérovom dizajne

Samozrejme, veľkú pozornosť venuje farbe roka aj svet interiérového dizajnu nehnuteľností. Kým minuloročná kombinácia žltej a sivej mohla byť využitá aj v rámci exteriérového dizajnu, Very Peri bude aplikovateľná pravdepodobne primárne v interiéroch. Napriek tomu, že ide o veľmi špecifický odtieň, jeho integrácia do prvkov domácnosti či kancelárie môže byť pomerne jednoduchá.

Detaily, ktoré tvoria celok

Farbu Very Peri pravdepodobne interiéroví dizajnéri nebudú voliť ako primárny odtieň, ktorý by sa používal na celé steny a iné veľké plochy v miestnostiach. Rozhodne však bude priestory dotvárať v podobe rôznych menších doplnkov, ktoré sú na pohľad výraznejšie. Napríklad, závesov, dekoračných predmetov, dvierok skriniek či stoličiek. Návrhári nábytku už teraz odtieň Very Peri zaradili do svojich konceptov, a tak môžeme počas roka očakávať jeho častejšie zastúpenie v rôznych dizajnoch.

Very Peri v kúpeľni či spálni

Odtieň Very Peri výborne vynikne napríklad v spálni. Keďže pôsobí upokojujúcim dojmom a ide o tmavší odtieň, dokáže navodiť pocity pokoja a uľahčiť tak zaspávanie. V prípade spálne môže byť zaujímavé zvoliť netradičnú farebnú kombináciu stien, kedy jedna stena bude v odtieni Very Peri a ostatné v jemnej sivej alebo bielej farbe. Do spálne môžete farbu roka 2022 vniesť napríklad aj v podobe obliečok.

Very Peri perfektne vynikne taktiež v kúpeľni. Tá je miestom, kde by mal človek pociťovať pokoj. Uplatnenie nájde na obkladačkách, ktoré môžu byť dekorované aj ďalšími zaujímavými vzormi. Moderným riešením je dvojfarebná kombinácia obkladačiek, kedy sa Very Peri kachličky striedajú s inou kontrastnou farbou. Napríklad, bielou.

A čo pracovné prostredie?

Odborníci zo spoločnosti Pantone tvrdia, že farba Very Peri symbolizuje aj kreativitu a vynaliezavosť. Práve preto dokáže byť veľmi dobrým riešením do pracovne. Vedecké štúdie preukázali, že voľbou správnej farebnej kombinácie do pracovného prostredia je možné jednoducho zvýšiť sústredenosť či výkon a zároveň zmierniť nervozitu so stresom. A práve Very Peri sa javí ako ideálny odtieň, ktorý by mohol takto priaznivo ovplyvňovať psychiku.

Praktický tip – pokiaľ chcete farbou Very Peri ozvláštniť vašu pracovňu, môžete sa rozhodnúť pre tapety na stenu. Tie nemusia pokrývať celú plochu steny, ale napríklad len jej časť. Celá miestnosť tak bude pekne farebne zladená, pričom odtieň Very Peri stále nebude dominantný a rušivý.

Kombinácie s inými farbami

Odtieň Very Peri je zaujímavý tým, že na to, aby plnohodnotne vynikol, nemusí byť kombinovaný s inými odtieňmi, ako to bolo napríklad počas minulého roka (kombinácia žltej a sivej). Avšak, zároveň sa dá veľmi jednoducho prepájať s neutrálnymi farbami – čiernou či bielou.

Veľmi dobre si však „nerozumie“ s chladnejšími farbami – modrou alebo zelenou. Naopak, celkom zaujímavo sa dá kombinovať s teplými odtieňmi. V takom prípade však môže výsledok pôsobiť až príliš divoko. Odborníci sa zhodujú, že všeobecne bude Very Peri dobre kombinovateľná s bielou farbou, mnohými odtieňmi sivej a v niektorých prípadoch aj s čiernou. Čo sa ale interiérového dizajnu týka, najlepšie ju budete vedieť využiť v kombinácii s bielym či sivým základom.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :