Farba roka 2021 - farebné trendy plné optimizmu a nádeje - byvanie.in

Rok 2020 priniesol niekoľko negatívnych udalostí, ktoré v spomienkach väčšiny ľudí zanechali horkú príchuť. Do roka 2021 sa dizajnéri rozhodli vykročiť na optimistickej vlne, čo sa odzrkadľuje aj na farebných trendoch, ktoré tento rok vyfarbia do poslednej minúty. Aké farby a farebné kombinácie nás budú nasledujúci rok sprevádzať?

Farba roka 2021? Tentokrát sú dve

Pantone Color Institute, ktorý každoročne predpovedá a zároveň udáva farebné trendy pre nasledujúcich 12 mesiacov, prišiel tentokrát so spojením optimizmu, nádeje a sily. Tieto vlastnosti by mali mať farby žltá a sivá, ako aj ich kombinácie.

Ide o dve nezávislé a pomerne kontrastné farby, ktorých spojenie symbolizuje jednotu, v ktorej sa ukrýva neprekonateľná sila. Obe farby sú symbolom optimizmu a tepla a majú za úlohu ľudom priniesť istotu a nádej v nasledujúcom roku, ktorý pre mnohých nebude jednoduchý.

Zaujímavosť: Prvýkrát bola žltá farba zvolená za farbu roka v roku 2009, nakoľko mala priniesť optimizmus a novú silu po veľkej ekonomickej kríze z rokov 2007 a 2008.

Žltá je farbou budúcnosti

Výrazné odtiene žltej sme mohli vidieť už pri predstavovaní jesenných kolekcií nielen módnych značiek s oblečením, ale aj pri prvkoch v interiérovom dizajne. V kombinácii s obľúbenou horčicovou, hnedou alebo tyrkysovou farbou je možné vytvoriť naozaj estetické a energiou nabité prvky

Žltá sa považuje za jednu z najteplejších farieb, jej odtieňmi sme obkolesení aj v prírode. Spája sa s pokojom, so slnkom, s jeho západmi a východmi, ktoré symbolizujú koniec jednej etapy a začiatok novej, možno o niečo lepšej a pozitívnejšej. Zároveň ide o pomerne futuristickú farbu, ktorá vie byť veľmi výrazná a vystúpiť zo šedivého davu, priniesť nové pohľady a prebiť sa cez ostatné farebné spektrum.

Späť k prírode – späť k prirodzenosti

Žltú a sivú farbu vidíme vo svojom okolí každý deň, hoci si to pravdepodobne neuvedomujeme. Skúste si pri krátkej prechádzke lesom všímať farby, ktoré v ňom prevládajú. V zime to bude, pravdepodobne, biela, avšak po iné ročné obdobia uvidíte hnedé kmene stromov, sivé skaly a kamene, sýto zelené kríky a trávu. Pod nohami vám bude šušťať žlto-oranžové lístie a žltú isto objavíte aj na rozsiahlych lúkach a pastvinách či pri pohľade na oblohu. 

Vrátiť sa späť k prírode, k sebe a k vlastnej prirodzenosti je hlavným cieľom módy a dizajnu pre rok 2021. Drevo sa teší stále väčšej obľube v interiérovom dizajne, čo len potvrdzuje ešte väčšie prepojenie spoločnosti s prírodou a prinavrátenie prírodných materiálov a farieb do našich domovov.

Farby v reklame a digitálnom priestore

Nadčasovosť a súlad odtieňov sivej a žltej sa odzrkadľuje aj na vizuále reklám a prvkov v digitálnom online marketingu. Kombináciou týchto dvoch farieb je možné docieliť dokonalý minimalizmus, ktorý sa stal hitom práve v marketingových kampaniach a odzrkadľuje jednoduchosť, akou by mali ľudia pristupovať k nakupovaniu, využívaniu služieb a k celkovému spôsobu života. Minimalizmus v podobe sivej a žltej prináša aj eleganciu, ktorá zabezpečí atraktívnosť a nevšednosť pripravovaných kampaní.

Opatrnosť pri výbere odtieňa

Grafici, tvorcovia webových stránok, ale aj interiéroví dizajnéri by však mali byť opatrní. Žltá funguje správne iba v súlade s určitými odtieňmi sivej. Jemnosť sa stráca pri veľmi tmavých farbách, teda vtedy, keď sa v dizajne objavuje väčší kontrast, ktorý môže pôsobiť rušivo, až agresívne. Nezabúdajme, že kombináciu žltej a čiernej farby vidíme často na výstražných značkách a symboloch, ktoré symbolizujú nebezpečie. Správna voľba sivej farby je preto alfou a omegou psychologického dopadu farieb na klienta a spoločnosť. 

Čierna klasika 

V reklamnej grafike možno čierna nemá veľké zastúpenie, avšak z našich šatníkov pravdepodobne nevymizne nikdy. Čiernym outfitom nič nepokazíte, ideálnou voľbou je čierna v kombinácii s výraznou veselou farbou, aby celkový dojem nepôsobil smutne či fádne. Ak máte viac farebných kúskov, určite si nájdu miesto v trendovom čiernom šatníku či šatníkovej skrini s čiernymi prvkami. Nábytok v čiernej farbe sa dostáva stále viac do módy. V kombinácii s bielym interiérom, prípadne s jemnými pastelovými farbami, podčiarkne obľúbený minimalizmus a eleganciu.

Kontrasty šíriace energiu 

Osvedčeným farebným hitom je spojenie kontrastných farieb, ktoré sa často využíva najmä pri postprodukcii umeleckých fotografií či v maliarstve. Ide o spojenie studených a teplých farieb, ktoré spolu krásne hrajú a vytvárajú jedinečné efekty.

Oranžová a tyrkysová

Medzi najviac obľúbené kombinácie patrí oranžová a tyrkysová (orange and teal), prípadne žltá a modrá. Obe tieto kombinácie pripomínajú modrý oceán a slnkom rozpálené pláže. Tieto farby nájdeme najmä pri mladistvých outfitoch vyžarujúcich nezávislosť, slobodu a optimizmus.

V interiérovom dizajne sa limity a medze kombináciám farieb nekladú. Trik s kontrastnými farbami môžete využiť napríklad pri pestrofarebných obrazoch, ktoré doladia jednoduché biele steny, prípadne sa môžete vybrať cestou vintage štýlu. Staré drevené komody, zrkadlá a stoly ozvláštnené tyrkysovou farbou sú lahôdkou pre každé estetické a romantické oko.

Červená a zelená

Spojenie červenej a zelenej farby (s modrým podtónom) je tiež veľmi obľúbeným variantom. Túto kombináciu môžeme vidieť často pri svadobnej výzdobe, kedy je vášnivá červená doplnená o zelené kvetinové dekorácie, ktoré s čistou bielou vytvárajú rozprávkový a elegantný celok.

Veselé dekorácie

Takéto dekorácie sa hodia aj do sviežej jarnej výzdoby, ktorou zaručene rozveselíte svoj príbytok.
Farby v sebe nesú veľmi veľa informácií. Môžu ovplyvňovať našu náladu, a zároveň nimi vieme podať svetu správu o našom vnútornom psychickom stave. Je preto veľmi dôležité myslieť na správny výber farby nielen v móde, ale aj v architektúre, interiérovom dizajne či pri dekoráciách. Nalaďte sa na žlto-sivú vlnu optimizmu a rozžiarte farbami svoj rok 2021!

Prečítajte si aj náš článok o farbe roka 2020.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :