Aktuálne trendy v architektúre pre rok 2021 - Byvaniein.sk

Aktuálne trendy v architektúre pre rok 2021

/
/

Architektúra je veľmi dynamická. Neustále sa vyvíja, mení a prispôsobuje svetovým trendom. Pokiaľ chcete, aby aj vaše bývanie po dizajnovej stránke korešpondovalo s modernou architektúrou, mali by ste sledovať, čo bude v tomto roku IN. Práve preto sme si pre vás pripravili prehľad toho, čo prinesie architektúra 2021. Žiadny strach, vyzerá to tak, že žiaden veľký prevrat sa nechystá, no týmto najnovším architektonickým trendom by ste rozhodne mali venovať kúsok pozornosti…

Úspora na prvom mieste

Ekológia a zdravie človeka. Tieto dve témy rezonujú svetom architektúry už nejakú tú dobu a významnú úlohu budú zohrávať aj v roku 2021. Do popredia sa budú ešte viac tlačiť pasívne a nízkoenergetické domy, ktoré sú typické vysokou efektivitou využitia energie a nízkymi nákladmi na prevádzku. Neoddeliteľnou súčasťou moderného domu sa budú stávať solárne kolektory a efektívne tepelné čerpadlá, ktoré umožňujú využiť energiu na maximum. Vďaka tomu šetria nielen financie, ale aj prírodu.

Dôraz na prepojenie exteriéru s interiérom

Rok 2020 nás toho naučil veľmi veľa. Uvedomili sme si, aké vzácne sú niektoré drobnosti. Napríklad, možnosť ísť voľne von, na čerstvý vzduch. V časoch sociálnej izolácie sú majitelia domov vo výhode, keďže môžu voľne využívať pozemok v okolí domu bez toho, aby riskovali svoje zdravie. Ako sa z pandémie Covid-19 poučila architektúra 2021? Do popredia sa budú dostávať riešenia, ktoré umožnia viac prepojiť interiérové priestory s exteriérom.

Obľúbeným prvkom sa stávajú veľké presklené plochy na prízemí domu, ktoré je možné otvárať a prepojiť tak interiér s otvorenou terasou, či priamo so záhradou. Trendom budú väčšie terasy, ktoré umožnia pracovať, jesť, či relaxovať vonku.

Architektúra 2021 a svetlo

Svetlo je nielen symbolom nádeje a napredovania, ale aj znakom niečoho nového, moderného. Preto sa aj v architektúre kladie každým rokom čoraz väčší dôraz na presvetlenie interiéru. Dominovať tak opäť budú čo najväčšie presklené plochy, ale aj vhodne rozmiestnené svietidlá s dostatočným svetelným výkonom.

Trendom v oblasti svietidiel je LED technológia, ktorá vo všetkých ohľadoch poráža klasické halogénové žiarovky. LED svetlo je naviac belšie, takže dokáže oveľa lepšie presvetliť interiér a zaplaviť každý milimeter priestoru. K dokonalému presvetleniu interiéru dopomôžu bodové svetlá kombinované s väčšími lampami s jednoduchým dizajnom, ktoré sa budú v roku 2021 tešiť asi najväčšej obľube.

Biela je IN

K optickej svetlosti interiéru do veľkej miery prispieva aj farba samotných stien, či nábytku a spotrebičov. V tomto prípade je voľba jasná – biela. Bielymi stenami nikdy nič nepokazíte a máte istotu, že interiér vášho bývania bude vyzerať moderne a štýlovo.

Biela farba sa však stáva čoraz obľúbenejšou aj v prípade vonkajších fasád domov. Okrem toho, že pôsobí moderným dojmom, zároveň je aj praktická – v lete dobre odráža slnečné lúče, vďaka čomu sa interiér nebude až tak veľmi prehrievať.

Oživenie industriálnym štýlom

Žiadny strach, architektúra 2021 nebude len o bielej. Trendom stále ostáva industriálny dizajn, ktorý sa stal populárnym už v roku 2020. Spôsobov, ako dodať jemný industriálny nádych aj vášmu bývaniu, je množstvo. Napríklad, vyskúšať môžete obloženie niektorých stien či stĺpov tehelnými kameňmi, alebo nábytok s industriálnym dizajnom využívajúcim robustné kovové časti.

Ukazuje sa, že spojenie modernej bielej a industriálnych prvkov funguje skvele, tejto kombinácie sa tak rozhodne netreba obávať a môžete pokojne popustiť uzdu fantázii.

Minimalizmus a vzdušnosť

Minimalizmus a pocit vzdušnosti idú ruka v ruke. Aj rozmerovo malý priestor môže pôsobiť vzdušne, pokiaľ ho zariadite podľa princípov minimalizmu. Stačí vyhodiť zbytočnosti a ponechať len to najpodstatnejšie. Možno ani sami neuveríte, ako vzdušne bude zrazu vaše obydlie pôsobiť.

Minimalizmus bude v roku 2021 prevládať aj v dizajne nábytku. Vyberať sa oplatí jednoduchý nábytok pôsobiaci ľahkým a moderným dojmom. Dobrým krokom k minimalizmu sú veľké vstavané skrine, ktoré opticky nijako nenarúšajú dizajn miestnosti a môžete do nich uložiť všetko, čo by sa inak povaľovalo na poličkách a kazilo dojem z miestnosti.

Trendom sú vzdušné kuchyne prepojené s veľkou obývačkou a jedálňou. Prepojením týchto hlavných miestností domu tak získate veľký otvorený priestor, ktorý plne korešponduje s najnovšími trendmi na rok 2021.

Kúpeľňa ako oáza pokoja

Koniec stiesneným kúpeľniam, do ktorých len rýchlo prídete, osprchujete sa a odídete skôr, ako dostanete klaustrofobický záchvat. Architektúra 2021 o kúpeľni hovorí ako o oáze pokoja a oddychu. Základom je veľká a vzdušná kúpeľňa, pocit pravej „oázy“ dosiahnete prírodnými materiálmi (kameň, bambus, drevo), či dokonca kvetináčom s väčšou rastlinou. Samozrejme, chýbať by nemala veľká vaňa.

Modernou architektúrou k lepšiemu životu

Na záver treba dodať, že moderná architektúra nie je len o vizuálnych zážitkoch. Architektúra je komplexnou záležitosťou a jej vývoj je podmienený mnohými faktormi. Vizuálny dojem je často najzreteľnejším prvkom architektúry, no zabúdať netreba ani na jej ekologické či ekonomické aspekty.

Architektúra sa každým rokom čoraz viac zameriava práve na dlhodobú udržateľnosť, šetrenie prírodných zdrojov a v neposlednom rade zvýšenie komfortu života. A architektúra 2021 je vo všetkých týchto oblastiach značným krokom vpred.

Aký je váš názor na najnovšie trendy v architektúre pre rok 2021? Chystáte sa niektoré z nich premeniť na realitu?

Ak vás zaujímajú aktuálne trendy v rôznych oblastiach, odporúčame vám naše články o aktuálnych trendoch v architektúre pre rok 2019 alebo o farebných trendoch v interiéri pre rok 2020.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :