Nevyhadzujte banánové šupky! Viete, ako ich najlepšie využiť v záhrade a získať cenné živiny pre vaše rastliny? - Byvaniein.sk
Banány

Kompostovanie je skvelý spôsob, ako premeniť odpad z domácnosti na bohatý a výživný rastlinný materiál. Ak sa zaujímate o výživu rastlín, pravdepodobne ste počuli, že banánové šupky sa rýchlo rozkladajú a minerálne látky v nich sú prospešné pre zdravý rast rastlín. Viete, ako najlepšie využiť banánové šupky?

Ako používať banánové šupky v záhrade

Tekuté hnojivo

Najprv banánové šupky nakrájajte na malé kúsky s veľkosťou asi 1 až 2 cm štvorcové. Umiestnite ich do vedra alebo nádoby a zalejte vodou. Uzavrite nádobu viečkom a umiestnite ju na teplé miesto mimo dosahu priameho slnečného svetla. Nechajte šupky lúhovať dva až tri dni, pričom ich raz denne premiešajte. Nakoniec nálev preceďte cez sito do zavlažovacej kanvice a použite.
Sušené vločky

Ak chcete rastlinám dodať pomaly sa uvoľňujúce živiny, pripravte si vločky z banánových šupiek. Opäť najprv banánové šupky nakrájajte a uložte ich v jednej vrstve na plech vystlaný papierom na pečenie. Šupky sušte na slnku alebo v rúre na najnižšom stupni – trvá to približne 4 hodiny. Po vysušení ich preložte do mixéra a rozmixujte na hrubý, vločkový prášok.
Prášok nasypte na povrch pôdy a zľahka ho zapracujte. Použite jednu čajovú lyžičku na meter štvorcový pôdy a opakujte každý mesiac počas vegetačného obdobia. Pri každom zalievaní uvoľnia vločky do pôdy malé množstvo živín, ktoré posilnia rastliny a podporia ich zdravý rast.

Mulčovanie

Banánové šupky sú tiež dobrým mulčovaním, pretože priťahujú hmyz a mikroorganizmy, ktoré sú pre rastliny prospešné. Okrem toho potláčajú burinu a zadržiavajú vlhkosť. Nakrájané šupky jednoducho rozprestrite na pôdu okolo základne rastlín, pričom okolo stoniek rastlín ponechajte asi 10 cm zónu bez mulča.

Autor: Sabína Z., zdroj: mojdom.sk, plantcaretoday.com, Titulný obrázok: Freepik.com

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :