Najčastejšie chyby pri žehlení - robíte ich aj vy? - byvanie.in

5 najčastejších chýb pri žehlení – robíte ich aj vy?

/
/

Keby niekedy prebiehala súťaž o najmenej obľúbené domáce práce, žehlenie by určite stálo na stupni víťazov. A možno by aj vyhralo. Z času stráveného so žehličkou v ruke má totiž potešenie len málokto. Väčšina z nás túto otravnú aktivitu odkladá dovtedy, kým nie sú všetky sušiaky či koše na bielizeň plné. A pritom to vôbec nemusí byť také náročné. Stačí, ak sa vyvarujete týmto 5 najčastejším chybám, ktoré pri žehlení robíme.

Najčastejšie chyby pri žehlení

Možno vám niektoré chyby prídu povedomé a iné nie. Práve ich nápravou však môže byť žehlenie omnoho znesiteľnejšie. Poďte sa s nami pozrieť na tie najčastejšie, ktorých sa pri žehlení dopúšťa väčšina z nás. 

1. Žehlenie odkladáme na neskôr

V každodennom zhone je ťažké zvládnuť nakupovanie, varenie, upratovanie, starostlivosť o deti a zároveň popritom všetkom myslieť ešte aj na žehlenie. Zvyčajne je to preto jedna z prvých aktivít, ktorú odložíme na neskôr. 

Nanešťastie, bielizeň sa sama nevyžehlí a jej odkladanie vytvára odrádzajúce haldy, v ktorých sa oblečenie zbytočne ešte viac pokrčí. Ak vám to „nerozbije“ interiér, dobrou fintou je nechať žehliacu dosku vždy rozloženú. Vyžehliť zopár kúskov tak bude otázkou pár minút, vďaka čomu predídete plným košom s bielizňou a odkladaniu nevyhnutného.

2. Bielizeň nechávame úplne vyschnúť

Väčšina moderných žehličiek je vybavená funkciou naparovania, a to nie len tak zo srandy. Tkanina sa totiž žehlí oveľa lepšie, keď je mierne vlhká. Ak teda zložíte bielizeň zo sušiaka o niečo skôr, môžete si ušetriť veľa času a námahy. 

Ďalšie tipy:

  • Ak sušíte v bubnovej sušičke, vyberte si program s následným žehlením
  • V prípade, že je oblečenie úplne suché a žehlička nevie naparovať, pomôže rozprašovač s obyčajnou vodou
  • Čas a námahu ušetrí aj správny poťah. Niektoré typy žehliacich dosiek, napríklad Total Reflect Plus od Viledy, majú poťah vybavený nepriepustnou metalizovanou vrstvou, ktorá odráža 100 % tepla späť na bielizeň, a tak žehlenie výrazne urýchľuje.

3. Výška žehliacej dosky je nesprávne nastavená

Bolí vás po žehlení chrbát? S najväčšou pravdepodobnosťou je na vine nesprávne nastavená výška žehliacej dosky. To môže spôsobiť aj ďalšie zdravotné komplikácie, ako sú bolesti hlavy alebo zápästia. Ideálnu výšku dosky spoznáte tak, že na žehliacu dosku môžete pohodlne položiť celé dlane bez toho, aby ste museli ohýbať ruky.

4. Nerozlišujeme medzi rôznymi druhmi látok

Pred praním je triedenie bielizne podľa farby samozrejmosťou. Ale len málo ľudí vytriedi oblečenie pred žehlením. A prečo je to dôležité? Pretože každému typu tkaniny vyhovuje pri žehlení iná teplota. A keďže sa žehlička rýchlejšie nahrieva než chladí, je dobré začať s kúskami z polyesteru či z viskózy, ktorým stačí nižšia teplota. Vyššiu teplotu naopak vyžaduje bavlna a ľan. Tieto materiály si teda nechajte na koniec.

5. Nestaráme sa o žehličku

Podobne ako iné domáce spotrebiče, aj žehlička je vystavená riziku vodného kameňa. Zanesený spotrebič nemusí správne fungovať a znečistená voda môže namiesto naparovania odev znečistiť. Obzvlášť opatrní by ste mali byť, ak žijete v oblasti s veľmi tvrdou vodou. Niektoré drahšie žehličky sú síce vybavené odvápňovacím systémom a dokážu spracovať aj vodu z vodovodu, no aj tak je vhodné spotrebič z času na čas vyčistiť. V lacnejších naparovacích žehličkách je ideálne používať iba destilovanú vodu.

Robíte tieto chyby pri žehlení aj vy?

Tak ako? Našli ste sa v týchto riadkoch aj vy? Ak aj áno, stále nie je nič stratené. Ako sme už spomenuli, žehlenie nemusí byť náročné a ani zdĺhavé. Stačí pár zmien a uvidíte, že pre vás bude oveľa znesiteľnejšie. A kto vie, možno aj zábavnejšie.

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :