French press vám pripraví lahodnú kávu nielen doma - Byvaniein.sk

Káva je neodmysliteľnou súčasťou dňa mnohých ľudí. Preto aj v mnohých domácnostiach nájdeme rôzne druhy kávovarov, či iného „náčinia“ na prípravu kávy. A práve medzi alternatívne prístroje na prípravu kávy patrí French press.

 

Jednoduchý prístroj, ktorý si môžete vziať všade so sebou

 

French press je jeden z najdostupnejších prístrojov na prípravu kávy. Ide o celkom jednoduchý prístroj, ktorý sa skladá z valcovitej nádoby (môže byť sklenená alebo kovová), veka a sita, ktoré prechádza jej stredom.

 

Vďaka French pressu si môže lahodnú kávu vychutnať každý aj doma. A nielen doma. Vďaka jeho kompaktným rozmerom je možné vziať ho so sebou prakticky všade. Idete na víkend na chatu do prírody? Zbaľte si okrem turistických AKU topánok a ďalších vecí aj French press a vychutnávajte si aj na chate perfektnú kávu.

 

Koľko kávy a koľko vody?

 

Ako sa však takáto French press káva pripravuje? Samozrejme, začína sa namletím čerstvo praženej kávy. Hrúbka mletia sa zvyčajne odporúča taká, aby namletá káva svojou štruktúrou pripomínala kryštálový cukor. „Experimentovaním“ s hrúbkou mletia je možné upravovať výslednú chuť kávy.

 

Pomer vody a kávy je zvyčajne 300 ml na 25g. Je možné ho však meniť podľa toho, či chcete silnejšiu, alebo slabšiu kávu. Teplota vody býva štandardne v rozmedzí 93 – 95 °C, ale môže byť aj nižšia (až po 85 °C), opäť za účelom skúšania nových chutí.

 

Miešame a potom filtrujeme

 

Namletá káva sa vloží do predhriatej nádoby French pressu a pomalými krúživými pohybmi sa doň naleje polovica objemu vody. Nasleduje približne 30-sekundové miešanie, po ktorom sa doleje zvyšok vody.

 

Na vrch nádoby následne umiestnime veko a počkáme 3 minúty. Aj túto dĺžku extrakcie je možné si prispôsobiť. Každopádne, po uplynutí času sa stlačením piestu káva prefiltruje. Na záver treba ešte podotknúť, že kávu je potom nutné okamžite preliať do šálky, či inej nádoby, keďže na dne French pressu stále dochádza k extrakcii.

 

Zdroj obrázka:

 

Autor: Microgen / Stock.adobe.com

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :