Aký je najtvrdší existujúci materiál? Odpoveď Vás prekvapí - Byvaniein.sk

Najtvrdší existujúci materiál nie je diamant, na rozdiel od všeobecného presvedčenia. Diamant je len najtvrdší prirodzene sa vyskytujúci a hojne sa vyskytujúci materiál na Zemi. V skutočnosti existuje šesť materiálov, ktoré sú tvrdšie ako diamant, a to podľa rôznych meraní tvrdosti, ako je odolnosť proti poškriabaniu, tvrdosť pri vtláčaní a pevnosť v ťahu.

Šesť najtvrdších materiálov

Wurtzitový nitrid bóru

Je to kryštál z atómov bóru a dusíka, ktorý má podobnú štruktúru ako diamant, ale je o niečo tvrdší vďaka nižšej hustote. Odolá tlaku až o 18 % väčšiemu ako diamant.

Lonsdaleit

Je to ďalšia forma uhlíka, ktorá má hexagonálnu štruktúru namiesto kubickej ako diamant. Vzniká pri dopade meteoritov obsahujúcich grafit na Zem. Dokáže odolať tlaku až o 58 % vyššiemu ako diamant.

Karbyn

Ide o jednorozmerný reťazec atómov uhlíka, ktorý je mimoriadne pevný a tuhý. Má dvakrát väčšiu pevnosť v ťahu a trikrát väčšiu tuhosť ako diamant. Je však veľmi nestabilný a ťažko sa syntetizuje vo veľkom.

Grafén

Je to dvojrozmerný list atómov uhlíka s hrúbkou jedného atómu. Má pozoruhodné elektrické, tepelné a mechanické vlastnosti. Má najvyššiu pevnosť v ťahu zo všetkých známych materiálov, približne 300-krát pevnejšiu ako oceľ.

Diamantové nanovlákna

Sú to valcovité štruktúry z uhlíkových atómov usporiadaných do podoby diamantu. Sú tenšie ako ľudský vlas, ale pevnejšie ako oceľ. Majú potenciálne využitie v nanotechnológiách a pri výskume vesmíru.

Ultratvrdý fullerit

Je to forma uhlíka, ktorá pozostáva z guľovitých molekúl nazývaných fullerény, z ktorých každá pozostáva zo 60 atómov uhlíka. V závislosti od metódy merania je tvrdší ako diamant 1,17 až 1,52-krát.

zdroj fotka: Wikimedia Commons / AlexanderAlUS – Grafén, CC BY-SA 3.0

Odoberať
Upozorniť
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Výška div potrebná na povolenie bočnej lišty
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :